Kiderülhet a Kolumbusz-sír titka

Vágólapra másolva!
A spanyolországi Sevillában exhumálták azt a ládikát, amely feltehetőleg a nagy felfedező, Kolumbusz Kristóf földi maradványait tartalmazza. Egy DNS-teszttel azt a több mint húsz éve folyó vitát kívánják lezárni, amit Sevilla és a dominikai Santo Domingo katedrálisa vív a megtisztelő címért: ők őrzik Kolumbusz csontjait.
Vágólapra másolva!
Forrás: Utrechti Egyetem
Kolumbusz síremléke a sevillai katedrálisban

Június 3-án Kolumbusz leszármazottai, Anunciada és Jaime Colón (Kolumbusz) de Carvajal, valamint számos spanyol tévétársaság jelenlétében a díszesen faragott szarkofágból két ládikát emeltek ki a sevillai katedrálisban: az egyikről úgy hiszik, a felfedező csontjait őrzi, míg a másikról tudni lehet, hogy annak fia, Hernando földi maradványait rejti. A városhoz közel még a múlt év szeptemberében kiemelték azt a ládikát is, amely a feltételezések szerint Kolumbusz fivére, Diego maradványait tartalmazza. A három ládát rendőri kísérettel a Granadai Egyetemre szállították, ahol a feltételezett Kolumbusz-csontokat összevetik a bizonyosan Hernando Kolumbusztól származókkal.

Kiderülhet Kolumbusz származásahttp://www.mult-kor.hu/index.phtml?ow_page_number=151&wotm_aktualis_id=277

A kutatók ezzel egy időben engedélyt kértek a Dominikai Köztársaság fővárosában, Santo Domingóban lévő sír felnyitására is, ám a helyi hatóságok elutasították a kérelmet, mondván, előbb megvárják a spanyol tesztek eredményeit.

Forrás: rose-hulman.edu
Kolumbusz síremléke Havannában

Az általánosan elfogadott nézetek szerint Kolumbusz Kristóf a spanyolországi Valladolidban hunyt el 1506-ban. 1509 és 1544 között maradványait a sevillai kartéziánus kolostorban, 1544-től 1795-ig a Santo Domingo-katedrálisban, illetve a havannai katedrálisban őrizték, majd miután Spanyolország elvesztette kubai gyarmatát, 1898-ban átszállították a sevillai katedrálisba, ahol díszes szarkofág őrzi a csontokat.

"A világon senki sem tudta még bizonyítani, hol van Kolumbusz valódi sírja. Ezt próbáljuk most kideríteni" - nyilatkozta José Antonio Lorente Acosta, a granadai egyetem genetikai laboratóriumának vezetője, hozzátéve, hogy a több mint 500 éves maradványok ugyan kemény diónak ígérkeznek, mégis bizakodó a várható eredményt illetően.

A csontok vizsgálatában az egyetem munkatársain kívül számos intézmény, így a barcelonai, a római, a lipcsei egyetem kutatói, valamint az FBI szakemberei is részt vesznek. A maradványokat a szükséges vizsgálatokat követően várhatóan június 6-án szállítják vissza a katedrálisba és a többi helyszínre.