A görögök Egyiptomból "lopták" a számokat

Vágólapra másolva!
Kanadai kutatók szerint az ókori görögök - a korábbi elképzelésekkel ellentétben - nem maguk fejlesztették ki számrendszerüket, hanem az egyiptomiaktól vették át.
Vágólapra másolva!

Az európai kultúra az ókori görög civilizációból sarjadt ki. A mai tudományok alapjait a görög filozófusok rakták le, akik egyszerre voltak matematikusok, fizikusok és asztronómusok, kutatói a Földnek és az ég titkainak. Több ezer éves találmányaik, felfedezéseik ma is iskolai tananyagnak számítanak: ki ne hallott volna például Arkhimédeszről, Thalészről, Arisztotelészről vagy Ptolemaioszról.

A görögöktől származik a geometria szó, az aritmetika elnevezés (arithmosz = számokkal kapcsolatos). Foglalkoztak a törtszámítással, főként az arányok kapcsán; tökéletesítették az első csillagászati eszközöket: napórát használtak az idő mérésére, és ki tudták számítani a csillagok horizont feletti magasságát.

Egy új elmélet szerint azonban azt a számrendszert, amelyet eddig görög eredetűnek tartottunk és amely útjára indította a matematika tudományát, nem a görögök találták fel, hanem átvették az egyiptomiaktól.

Dr. Stephen Chrisomalis, a Montreali McGill Egyetem munkatársa meggyőző hasonlóságot mutatott ki a görög alfabetikus és az egyiptomi demotikus számok között, amelyet kb. Kr. e. 8. századtól egészen a 400-as évek közepéig használtak Egyiptomban.

Mind a görögök, mind az egyiptomiak additív számrendszerben számoltak, nem ismerték a nullát, csak az 1-től 9-ig terjedő számjegyeket. Chrisomalis elképzelése szerint a számrendszert Kr. e. 600 körül vehették át az egyiptomiaktól a görögök, amikor szinte robbanásszerűen megélénkült közöttük a kereskedelem.

Valószínűleg először a kereskedők ismerkedtek meg az egyiptomi számolási rendszerrel, amelyet használni kezdtek, és a szülőföldön is elterjesztették. "Ebben az időben rendkívül szoros és virulens kapcsolatokat tartott fent Görögország és Egyiptom" - állítja Chrisomalis.

David Joyce, a Clark Egyetem matematikusa szerint "Chrisomalis elmélete igen meggyőző. Az egyiptomiak eleinte hieroglifákat használtak, később tértek át a demotikus írásra; ahol a szimbólumok egyre inkább eltávolodtak az eredeti képi ábrázolástól."

"Korábban hét függőleges vonás képezte a számokat jelölő szimbólumok alapját, de ekkortól az egyes számokat egyedi, függőleges és vízszintes vonalakat ötvöző jelekkel ábrázolták."

Korábban azt feltételezték, hogy ezt a számrendszert kis-ázsiai görögök fejlesztették ki, a mai Törökország területén.

Kr. e. 475 és 325 között az alfabetikus számok az úgynevezett akrofonikus számírásnak adták át a helyüket. Az Kr. e. 4 század végétől kezdődően ismét az alfabetikus számok terjedtek el a görög nyelvű világban; és egészen Bizánc 15. századi hanyatlásáig széles körben használták őket.