Anglia legrégibb csontvázai

Vágólapra másolva!
Nagy-Britannia délnyugati részének egyik barlangjában az eddigi legkorábbi - több mint tízezer éves - angliai emberi csontvázakra bukkantak - jelentették be az English Heritage elnevezésű emlékműmegőrző társaság kutatói.
Vágólapra másolva!

Az Aveline-barlang az ország legősibb temetője, mivel az ott talált csontvázak a radiokarbon-kormeghatározás tanúsága szerint 10 200 - 10 400 évesek lehetnek. A Burrington Combe közelében található Aveline-barlang nemcsak Nagy-Britannia, hanem egész Európa legnagyobb, a középső kőkorszak idejéből - Krisztus előtt 8000 körül - fennmaradt temetkezési helye - tartalmazta a szeptember 23-i, keddi közlés.

A csontok és fogak mintegy 21 ember maradványai. A barlangra először a 18. század során figyeltek föl a kutatók, az ebből az időből származó beszámolók 70-100, egymás mellett fekvő csontvázról szólnak. A feltárást kisebb kihagyások szakították meg, majd a második világháborúban, a közeli Bristol bombázásakor robbanás érte a barlangot, s ez után már csupán az említett 21 csontváz maradt meg épségben.

A feltárt emberi csontok és fogak tudományos vizsgálatának eredményeiből szakértők következtetéseket vonhatnak le a kőkorszakban élt emberek egészségi állapotára, táplálkozásáral és életmódjára vonatkozólag.

Az első vizsgálatok során megállapították, hogy az azokban az időkben élt emberek viszonylag alacsonyak (1,52 méter), könnyű súlyúak voltak, és nem értek meg magas kort. A kutatók időnként fellépett éhezés és krónikus gyermekbetegségek nyomaira is bukkantak a csontvázak vizsgálatánál. Megállapították továbbá, hogy a kőkorszaki emberek zománckímélőnek éppenséggel nem nevezhető fogvájóval távolították el fogaik közül az ételmaradékokat.