Az olaszok fizetnek a gyerekért

Vágólapra másolva!
A gyermekek után járó extra anyagi támogatást ma már egyetlen európai kormány sem felejtheti ki a költségvetésből. Az olasz kormány most minden megszületett gyerek után "születési pénzt" fizet a szülőknek.
Vágólapra másolva!

Olaszországban, Európa leggyorsabban öregedő államában a születések száma messze a szintén hasonló problémákkal küzdő európai átlag alatt van. Ráadásul a születéskor várható átlagos élettartam hasonló arányban növekszik. Az előrejelzések szerint 2050-re 15 millióval kevesebb lakója lesz az országnak.

Olaszország sem kerülheti meg a nyugdíjrendszer reformját, amely összeomlással fenyeget. A kormány azt tervezi, hogy a nyugdíjkorhatárt a mostani 60 évről 65-re emeli, amire a szakszervezetek és a munkavállalók azonnal sztrájkkal fenyegetőztek.

Most az olasz kormány új tervvel próbálkozik a demográfiai egyensúly helyreállítására: bejelentették, hogy a második gyermeket vállaló szülők "prémiumot" kapnak. Ami talán hatásos lehet egy olyan országban, ahol nagyságrendekkel több pénzt költenek játékokra és gyerekruhákra, mint bárhol máshol Európában.

"Éves szinten 500 millió eurót tettünk félre a családok segítésére, ami azt jelenti, hogy a szülők minden megszületett gyerek után ezer eurót kapnak" - mondja Marco Follini, a Kereszténydemokrata Unió elnöke. A szakemberek szerint van esélye, hogy az új rendszer működjön.

Maura Mitziti, népesedéskutató szerint azonban "hasonló módszereket alkalmaztak már Svédországban is. A skandináv tapasztalatok alapján elmondhatjuk: az intézkedés rövid távon látványos sikerrel járt, ám a gyermekvállalási kedv egy idő után visszaállt a megszokott szintre - talán azért, mert nem pusztán anyagi kérdésekről van szó."

A gyermektelen vagy csak egy gyereket vállaló házaspárok a szokásos karrierépítési, ill. érvényesülési érvek mellett gyakran az intézmények kaotikus időbeosztására hivatkozik; sem az óvodák, iskolák, sem a munkahelyek nincsenek tekintettel egymás időbeosztására, ami több gyerek esetén szinte megoldhatatlan szervezést igényel.

Sok szakember azonban szkeptikus, hogy kicsivel több pénzzel bármi megoldódna. Véleményük szerint csak hosszú távon, komoly tervezéssel és befektetéssel orvosolható a probléma, és persze csak akkor, ha megváltozik az olaszok hozzáállása is.