A tudomány a futball szolgálatában

Vágólapra másolva!
Az elmúlt hónapban a futball-láz megfertőzte a Földet. A Nature online hírportálján is számos cikk jelent meg a labdarúgással kapcsolatban. Néhány hír a legérdekesebbek közül.
Vágólapra másolva!

A gólöröm fájdalmai

Úgy tűnik, az ünneplés a focisták számára sem minden esetben boldog pillanat, a török játékosokra legalábbis ez biztosan igaz. Ortopédiai szakértők (Bülent Zeren, Haluk Öztekin - American Journal of Sports Medicine) két szezon 150, kórházi kezelést igénylő sérülését vizsgálva megállapították, hogy ebből kilencet a gólöröm okozott. A kilenc balesetből öt a gyepen való megcsúszásból eredt, három abból, hogy az egész futballcsapat ráugrott a dicsőséges góllövőre, és egy esetben a játékost társának sikerült felvágnia, miközben örömében rohangált a pályán.

Foci és közgazdaság

A pénz és a világbajnokság egymástól elválaszthatatlan fogalmak, nem csodálkozhatunk ezért azon, hogy egy-egy csapat szereplése befolyásolja hazája tőzsdei eseményeit. Oyvind Norli norvég közgazdász megfigyelte, hogy a válogatott veresége erős és gyors esést okoz a tőzsdén, mivel a csalódott kereskedőknek még az üzletkötéstől is elmegy a kedvük... Bármilyen furcsa azonban, az ellenkezője nem működik. Míg a 39 vizsgált piacon átlagosan 0,38 százalékponttal esett a kereskedés azonnal a vereség után, a győzelemre nem reagáltak hasonló mértékű emelkedéssel. Talán az ünneplés túlságosan lefoglalta a brókereket?

Járjunk túl a bukmékerek eszén

A Norwegian Computing Center's World Cup website című oldalon a vébé alatt naponta frissített valószínűség-számítások jelentek meg a lehetséges győztesről. A lista összeállításához minden meccset többször is szimuláltak számítógépen, gondosan figyelembe véve az adott csapatok képességeit. A program nagyjából 2000 lehetséges verzió alapján - nem nagy meglepetésre - Brazíliát hozta ki a legvalószínűbb győztesként. Mint ismeretes, a vébét Olaszország nyerte, így itt csődöt mondott a tudomány.