Mágneses tápellátás a bőrön át<br/>

Vágólapra másolva!
Az emberi testbe ültetett szerkezetek száma egyre nő. A legkényesebb eszközöket, például a műszíveket, nagy energiaigényük miatt nem lehet telepről üzemeltetni, ezért tápellátásukról kívülről kell gondoskodni.
Vágólapra másolva!

Ennek egyik módja az, hogy elektromos vezetékeken keresztül látják el őket árammal. Ekkor azonban elég nagy a fertőzés veszélye, ezért a szakemberek előnyben részesítenék a transzformátoros energiaátvitelt, ami azt jelenti, hogy egy külső és egy belső tekercs között a bőrön keresztül juttatják be a működéshez szükséges energiát. Az ember bőrének viszonylagos vastagsága (5-15 milliméteres) miatt ezt eddig csak rossz hatásfokkal tudták megoldani. A Singapore-i Nanyang Műszaki Egyetem kutatói most olyan megoldást találtak, amellyel 20 wattos teljesítményt lehet 90 százalékos hatásfokkal a testbe juttatni a bőrön keresztül.
Az ábrán látható transzformátor hagyományos felépítésű. A primer 21 menete egy ferritmagra van tekercselve. A szekunder ezzel szemben amorf fémből készült 27 menetes szalag. A veszteségek csökkentése érdekében mindkét tekercsben sokszálas litzehuzalt használtak. A külső energiaforrás egy 100 kHz-es oszcillátor, amelynek a bőrön keresztül bejuttatott áramát a beültetett készülék előtt egyenirányítják. A csatolási együttható 5 milliméteres bőrre vonatkozóan 0,65. (Electronics World)

(ÉT)

Ajánló:

A világ egyik vezető elektronikai szaklapjának web-oldalai.