Feyman jóslata valóra vált: itt a nanoírás<br/>

Vágólapra másolva!
Mintegy négy évtizede Richard Feyman Nobel-díjas fizikus egy előadásán azt mondta: lehet, hogy egyszer majd egy leleményes fizikusnak sikerülni fog egy enciklopédia tartalmát egyetlen tűhegyre felírni. Amit akkor kortársai az élénk fantázia termékének tartottak, az ma megvalósulni látszik.
Vágólapra másolva!

Chad Mirkinnek, az amerikai Evanstonban lévő Northwestern University fizikusának pásztázó elektronmikroszkóp hegyével sikerült 115 szót felírnia egy akkora felületre, mint egy tű hegyének ezredrésze.

A nanoméretű íráshoz a pásztázó elektronmikroszkóp tűjét egy szerves vegyületből álló folyadékba merítette. Amikor a benedvesített tű a vizsgálandó, illetve írandó felülethez közelített, és már csaknem elérte, a mikroszkopikus résben a levegő nedvességéből keletkező meniszkusz képződött. A tintaként használt szerves vegyület molekulái ezen a csatornán át jutottak a felületre. A viszonylag egyszerű és olcsó eljárás felfedezéséről a fizikus néhány hónappal ezelőtt számolt be Az említett 115 szó felírásához csak tíz percre volt szüksége, ami összemérhető egy számítógép nyomtatójának sebességével. Az eljárást azóta sikerült továbbfejleszteni úgy, hogy többféle "tintával" lehet vele írni, illetve mintákat készíteni, mint egy színes nyomtatóval. A munka célja természetesen nem az, hogy nanoméretű betűkkel szöveget írva a fizikus bekerüljön a Rekordok könyvébe, hanem az, hogy a szokásos, sok lépésből álló litografikus eljárásokat helyettesítse a csipek előállításában. Az eljárás előnye az lenne, hogy kevesebb lépésre van szükség, és kisebb selejtaránnyal lehet így dolgozni. A jelenlegi litografikus eljárással ugyanis a mintát rétegről rétegre, elektronsugárral írják be, s ez nemkívánatos hibákat okoz a felületen.



Részlet Richard P. Feynman híres beszédéből. A két nyílhegy közötti távolság 400 nanométernek felel meg. Egy nanométer a milliméter egymilliomod része

(Élet és Tudomány)

Ajánló:

A hivatalos sajtóanyag a Northwestern University honlapján. Talán a legjobb és leggazdagabb induló oldal a nanotechnológia témakörében.