Elektromos áram a tengerből<br/>

Vágólapra másolva!
Amerikai kutatók új energiaforrást találtak a tengerben. Az energiatermelés lehetősége a tenger különböző rétegeinek potenciálkülönbségén alapul, amelyet mikroorganizmusok hoznak létre.
Vágólapra másolva!

Az amerikai Oregoni Állami Egyetem és a Tengerészeti Kutató Laboratórium kutatóinak laboratóriumi körülmények között sikerült kimutatni ezt a potenciálkülönbséget, és áramot fejleszteni a tengerből.



A tengerfenék mikroorganizmusai felszíni társaiktól eltérő módon táplálkoznak. A sekélyebb vizek üledékének organizmusai oxigént használnak föl a szerves anyagok lebontására, míg a mélyebb rétegek mikrobái oxigén hiányában erre képtelenek. Ennek következtében az ott élő mikroorganizmusok kénytelenek más anyagokat, nitrátokat vagy szulfátokat felhasználni erre a célra. Az eltérő anyagfelhasználás ahhoz vezet, hogy a tengerfenéken állandó potenciálkülönbség alakul ki, akárcsak egy elektromos elem pólusai között. Az amerikai kutatók ezt a potenciálkülönbséget szeretnék hasznosítani.

Az új elem negatív elektródája mintegy 10 centiméter mélyen a talajba van ágyazva, a pozitív elektróda pedig a felszínen található. A mérések szerint az elektródák között nagyjából 0,03 W/m2 áramsűrűség lép fel, amellyel egy kisebb fotodióda üzemeltethető. A tengerfenéken ezt az energiát különböző szenzorok illetve szonárjeladók üzemeltetésére lehet majd felhasználni.

(Élet és Tudomány)