Vágólapra másolva!
A Sandia Nemzeti Laboratórium kutatói olyan új sebészeti eszközt dolgoztak ki, amely forradalmi áttörést hozhat a rosszindulatú daganatok eltávolításában.
Vágólapra másolva!

Az "intelligens szike" műtét közben elemzi a szöveteket, és egyértelműen azonosítja az egészséges és a rákos sejteket. Ezáltal minimálisra csökkenthető a műtét során kimetszett egészséges szövet mennyisége, és ami még fontosabb: szinte bizonyos, hogy valamennyi rákos sejt eltávolításra kerül.



Az érményi mikrolézer üregébe hajszálcsöveken keresztül pumpálják be a vizsgálandó sejtmintát

A szike a vágófelület közelébe kerülő sejteket parányi lézerrel világítja meg. Mivel a rákos sejtek kémiai összetétele eltér az egészségesekétől, másként engedik át a fényt. Ezt a különbséget a szikével kapcsolatban álló számítógép jelzi, és az adatokhoz igazodva mozgatja az eszközt.

A módszert eddig csak laboratóriumban növesztett sejteken próbálták ki, nevezetesen egészséges emberi agysejteken, és azok rosszindulatú változatain, az úgynevezett gliobasztómákon. A kutatók tisztában vannak azzal, hogy egy valóságos műtét során az eszköznek sokkal többféle sejtet kellene megkülönböztetnie, ám Paul Gourley, a kutatócsoport vezetője úgy véli, ezzel is meg tudnak birkózni. "Korábban azt sem hitték el nekünk, hogy át tudjuk pumpálni a sejteket egy mikrolézeren, és a változásokból értelmezhető eredményt tudunk leszűrni. Mégis sikerült, és most már nagyon gyorsan és pontosan tudjuk azonosítani azokat a sejtpopulációkat, amelyek rendellenes fehérjét tartalmaznak."

A mikrolézer két mikroszkopikus vékonyréteg közötti oda-vissza verődéssel állítja elő a fényt. A sejteket (másodpercenként 100 ezret) egy mikropumpa egyenként küldi át a nyalábon. Az egész berendezés elfér egy orvosi szike hegyén, az adatokat pedig pillantok alatt kiértékeli a hozzá kapcsolódó számítógép. Az eszköz, amelynek kulcseleme a parányi mikrolézer, két évtizedes kutatómunka eredménye.

A daganatok műtéti eltávolításának sikere azon áll vagy bukik, hogy sikerül-e valamennyi rákos sejtet eltávolítani úgy, hogy az egészséges szövetekben minél kisebb legyen a veszteség. Agyműtéteknél ez utóbbi különösen fontos. Érthető hát, hogy az intelligens szike iránt máris nagy az érdeklődés: a kutatók több nagy biotechnológiai céggel is tárgyalnak.

(Élet és Tudomány)

Ajánló:

Az eredeti sajtóanyag angol nyelven.