Újabb kikötőelem került az űrállomásra<br/>

Vágólapra másolva!
A Discovery legénysége hétfőn sikeresen elvégezte a küldetés második legfontosabb feladatát: újabb dokkolóegységet szereltek fel a Unity 1 modulra.
Vágólapra másolva!

A Unityn jelenleg két kikötőszerkezet van: a PMA1 a Unity és a Zarja modulok között létesít kapcsolatot, míg a PMA2-höz jelenleg az űrrepülőgépek dokkolnak. A PMA2 várhatóan decemberben leszerelésre kerül - egy újabb űrrepülőgépes küldetés során -, mivel a tervek szerint januárban induló amerikai kutatólaboratórium-modul (Destiny) csatlakozik a helyére. Ezért is kellett elhelyezni a Unity "alsó" (Föld felé néző) oldalán egy újabb kikötőelemet (PMA3), amelyhez később az űrrepülőgépek csatlakozhatnak. A Destiny hozzákapcsolódása után aktiválják a szombaton felszerelt Z 1 oszloptartó szerkezeten lévő négy stabilizáló szerkezetet (giroszkópot).

A PMA 3 kiszabadítása az űrrepülőgép rakteréből egy kicsit nehézkesre sikerült: az egyik rögzítőelem beakadása fél órás késlekedést okozott. A hiba elhárítása után a 20 millió USD értékű kikötőelem felszerelése már zökkenőmentesen, olajozott csapatmunka keretében zajlott. Az egyik főszereplő ismét Koicsi Vakata japán asztronauta volt, aki a 15 méteres robotkarral a megfelelő pozícióba állította a kikötőelemet (ez látható a fenti képen - elöl a Discovery orra, jobbra a Unity, középen a robotkarral megfogott PMA 3), majd az űrhajón kívüli munkát hazai idő szerint 16.15-kor megkezdő Peter "Jeff" Wisoff és Michael Lopez-Alegria információinak segítségével pontosan a helyére illesztette. A két kint tartózkodó űrhajós ezt követően csatlakoztatta a rögzítőszerkezeteket, majd az adat- és tápkábeleket (ennek egyik mozzanata látható a második képen). Az űrhajósok hazai idő szerint 23.22-kor tértek vissza az űrrepülőgép fedélzetére.

Brian Duffy parancsnok és Pamela Melroy pilótanő végrehajtotta a három tervezett pályamódosító manőver egyikét, melynek során az űrkomplexum kb. 8 km-rel magasabb pályára került.

A következő űrhajón kívüli munka a tervek szerint kedden, hazai idő szerint 16.30-kor kezdődik.

S. T.

Ajánló:

További részletek a PMA 3 felszereléséről (Spaceflight Now).

Korábban:

2000. október 16. Pénteken radar nélkül is simán megtörtént a dokkolás. Szombaton egy rövidzárlat borzolta a kedélyeket, de a Z 1 kikötőelem csatlakoztatása így is sikerült. Az első űrséta viszont végre teljesen zökkenőmentesen zajlott. Részletes beszámoló képekkel és videókkal.