A Mir megsemmisítése élőben<br/>

Vágólapra másolva!
Az űrkutatás iránt érdeklődő fanatikusok kis csoportja repülőgépről nézi végig az orosz űrállomás megsemmisítését. A televíziós felvételek a tervek szerint az internetre is felkerülnek.
Vágólapra másolva!

A nem mindennapi expedíció - amely a szervezők tudomása szerint egyelőre egyedülállónak számít - a Tahiti feletti légtérben követi figyelemmel az eseményeket. A látvány valóban szenzációs lesz: 5-6 percig záporoznak majd a légkörben a Mir kisebb-nagyobb darabjai, köztük a modulok, napelemek, hajtóművek és tudományos berendezések. A repülőgépen körülbelül 120 ember kap helyet: kutatók, egy televíziós forgatócsoport és az "érdeklődők". Utóbbiaknak 6000 amerikai dollárt kell fizetniük a kalandért.

Az expedíció főszervezője Bob Citron, aki már régóta várja a 21. század egyik legnagyobb "tűzijátékát". Mint a Reutersnek elmondta, a Skylab amerikai űrállomás 1979-es megsemmisítését elszalasztotta, s hasonlóan nagy test lehozatalára körülbelül 2030-ig nem kerül sor, amikor is a jelenleg még csak építés alatt álló nemzetközi űrállomás lesz soron. Citron egyébként 30 évig dolgozott a NASA különféle űrprogramjaiban, s ő az alapítója a SPACEHAB Inc. űrkutatási cégnek is.

Citron csodálkozását fejezte ki amiatt, hogy nem tud hasonló expedícióról, mivel szerinte az 1908-as Tunguzka-meteorit óta nem volt hasonlóan látványos jelenség a légkörben, s a mostanit csak néhány csendes-óceáni szigetlakó láthatja - ha nagy szerencséje van.

Bob Citron nagy tapasztalatokkal rendelkezik a tudományos expedíciók szervezése terén: testvérével, Rick Citronnal harminc éve vezetnek utakat napfogyatkozásokhoz és vulkánkitörésekhez, szerte a világban.

A fivérek jövő héten tervezik egy honlap beindítását - ahol elérhetők lesznek az expedíció részletes információi - a http://www.Mirreentry.com címen.

A repülőgép egyébként körülbelül 350 kilométerre köröz majd a becsapódás tervezett nyomvonalától, így a szervezők szerint semmi veszély nem fenyegeti a résztvevőket.

A Mir deorbitálásának végső dátumát a közelmúltban március 6-ában állapították meg, de már ez is változott: egyelőre annyit lehet tudni, hogy valamikor március 10-e után kerül rá sor.

Ajánló:

Korábban:

2001. január 29. A Mir orosz űrállomáson szombaton reggel - magyar idő szerint fél hét után három perccel - kikötött a Progressz M1-5 teherűrhajó, amely csaknem két tonna üzemanyagot szállított az űrbázis utolsó pályamódosításaihoz, a március elejére tervezett megsemmisítéshez.