"Önjavító" műanyagot állítottak elő<br/>

Vágólapra másolva!
Bonyolult anyagok felhasználásával, de egyáltalán nem bonyolult ötlettel fejlesztették ki a tudósok azt a műanyagot, amely folyamatosan képes regenerálni és javítani önmagát a benne lévő kapszulák aktivizálásával.
Vágólapra másolva!

Illusztráció (University of Illinois)Az anyagok tulajdonságai közül az egyik legfontosabb az ellenálló képességük. Minden egyes alkalommal, amikor például egy szörfdeszka nekiütődik egy korallzátonynak, vagy amikor a repülőgép szárnya az induláskor beremeg, apró repedések keletkeznek. Az anyag végül elérkezik egy olyan ponthoz, amikor cserére vagy javításra szorul. Az eddigi javítási módszerek elég egyszerűek voltak: a rossz részt kivágták, és új anyaggal helyettesítették, ami persze már nem volt olyan esztétikus sem.

Az University of Illinois (Urbana-Champaign) kutatói most az emberi test működését vették alapul, annak is öngyógyító tulajdonságát. Két nagyon fontos dolognak kellett teljesülnie: a javítás automatikus módjának és a helyspecifikusságnak, azaz annak, hogy valóban csak a sérült részek kerüljenek javításra. Tehát a "gyógyító anyagot" mindenhova el kell juttatni, hogy mindenhol elérhető legyen, de csak ott kell aktivizálódnia, ahol valóban szükség van rá.



Az önjavító műanyag működési elve (magyarázat a kép alatti szövegben)


A műanyagban ezután apró repedéseket hoztak létre, amelyek létrejöttük során "belehasadtak" a monomereket tartalmazó gömböcskékbe. Emiatt a folyékony monomer-állomány belefolyt a repedésbe, majd a katalizátorok hatására polimerekké szerveződött és megszilárdult. Az eredmény tehát az volt, hogy az anyag megjavította önmagát.

A kidolgozott új módszerrel az anyagok életkora akár megduplázódhat vagy meg is háromszorozódhat. Bár az ötlet nem tűnik bonyolultnak, mégsem volt egyszerű a megvalósítása. Nagy technikai kihívást jelentett a monomereket tartalmazó kapszulák falvastagságának helyes megválasztása. A kapszulának elég erősnek kellett lennie ahhoz, hogy törés nélkül kibírja a polimerizációt, de mégis elég áteresztőnek ahhoz, hogy a mikrorepedések áthatoljanak rajta, és ne kerüljék meg.

Az új anyag felhasználási köre rendkívül sokrétű lehet: a hosszabb életű beépített protézisektől, a hadi- és sporteszközökön keresztül az űrhajózásban alkalmazott alkatrészekig sok mindent készíthetnek belőle. A kutatók olyan anyagok előállításán is fáradoznak, amely hőmérséklet-változás hatására változtatná meg alakját. Nagyon érdekes példa olyan rostok kifejlesztése, amelyek megváltoztatnák színüket ott, ahol már túlságosan elvékonyodtak (például egy hegymászókötél esetében).

Vas Ottó - S.T.

Ajánló:

A Washington Post cikke további információkkal. Bővebb információk az önjavító műanyaggal kapcsolatos kutatásokról, képekkel, ábrákkal, videókkal.

Korábban:

2000. május 19. Képzeljen el egy robotot, amely a környezet adottságainak megfelelően képes megtervezni, előállítani, majd feladata elvégzése után elpusztítani és újrateremtenie önmagát!