Gazdát cserélt az "űrhajónapló" - jó szelet, kapitány!<br/>

Vágólapra másolva!
A rakodás elhúzódása és kisebb technikai problémák miatt a Discovery egy nappal később fog leszállni Floridában. Az űrállomás eddigi kapitánya tengerészköszöntéssel búcsúzott az új legénységtől.
Vágólapra másolva!

A Discovery űrrepülőgép hazai idő szerint hétfőn kora reggel, 5.32-kor levált a Nemzetközi Űrállomásról (International Space Station, ISS), mintegy 9 napos közös repülést követően.



A Nemzetközi Űrállomás a távolodó Discovery fedélzetéről, a kötelező körberepülés alatt (fotó: NASA)

Az elmúlt napokban az űrállomás és az űrrepülőgép legénysége befejezte a Leonardo tehermodul körülbelül 5 tonnányi tartalmának kirakodását, majd az űrállomásról hulladékot és különféle technikai eszközöket pakoltak be a modulba. A rakodás tovább tartott az előre tervezettnél, ezért a repülésirányítók egy nappal meghosszabbították a Discovery küldetését. Ezután, vasárnap késő délelőtt a robotkarral a Leonardót visszahelyezték a Discovery rakterébe.

A modul leválasztása mintegy öt órával tovább tartott a tervezettnél, mivel a Leonardo és a Unity közötti csatlakozásnál szigetelési hiba lépett fel. Közben kisebb hibák adódtak a Discovery egyik szoftverével is, amit órákon át kellett tesztelni a számítógépeken.

Végül azonban minden rendeződött, s következhettek a búcsú pillanatai. Bill Shepherd, a Discovery fedélzetén most visszatérő első állandó legénység amerikai parancsnoka tengerészköszöntéssel búcsúzott az új legénységtől, "jó szelet" kívánva a további repüléshez. Shepherd és két orosz társa, Gidzenko és Krikaljev 136 napot töltött az ISS fedélzetén. Uszacsev és két amerikai űrhajós, James Voss és Susan
Helms előreláthatólag öt hónapot tölt el a világűrben.



Shepherd (jobbra) átadja az "űrhajónaplót" az új parancsnoknak, az orosz Jurij Uszacsevnek (fotó: NASA)

A Discovery március 21-én (szerdán), hazai idő szerint reggel 7 óra körül landol Floridában.

S. T.

Ajánló:

Az űrhajósok szervezetét érő sugárzások pontos és naprakész mérése alapvető fontosságú. A Nemzetközi Űrállomáson ebben meghatározó szerepet kap a Pille nevű, magyar fejlesztésű műszer, amely már a Miren és az űrrepülőgépen is bizonyított. A Pille fejlesztőinek cikke.

Korábban:

2001. március 16. A Discovery űrrepülőgép és a Nemzetközi Űrállomás kénytelen volt magasabb pályára emelkedni az egyik űrséta alatt elveszített alkatrész miatt.