Az űrturista megérkezett az "Alfa Hotelbe"<br/>

Vágólapra másolva!
A világ első űrturistája, Dennis Tito amerikai üzletember megérkezett a Nemzetközi Űrállomásra. Nem sokkal ezt megelőzően történelmi kézfogásra került sor az űrben.
Vágólapra másolva!



Tito a Szojuz belsejében, az űrállomáshoz való csatlakozás előtt (fotó: NASA/Reuters)

Az Alfa hívónévre hallgató Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) hétfőn, közép-európai idő szerint röviddel 10 óra előtt automata üzemmódban csatlakozott a szombaton startolt Szojuz-TM-32 orosz űrhajó. A dokkolás az eredeti tervek szerint, a Zarja modul Föld felé néző kikötőelemén történt.



A Szojuz a Zarja modulon (fotó: NASA/Reuters)

Másfél órával ezután, hazai idő szerint 11:35-kor a remek egészségi állapotban és igen jó hangulatban lévő Tito belépett a Nemzetközi Űrállomás területére, két orosz űrhajós társaságában. Az első űrturista hüvelykujját felemelve így üdvözölte az ottani legénységet: "Szeretem a világűrt!"



Az első űrturista a nemzetközi "űrhotelben" (fotó: NASA/Reuters)

A Szojuz csatlakozása teljesen simán zajlott, s már az Endeavour űrrepülőgép sem volt "útban", mivel néhány órával korábban levált az űrállomásról. Távozását az tette lehetővé, hogy sikerült üzembe állítani három vezérlő számítógépet az űrállomáson. Az egyik tökéletesen működik, egy másik kisebb hardverhibával küzd, de ezt szoftveresen javították és tartalék üzemmódba kapcsolták. A harmadik gép - mivel itt komolyabb hardverhiba lépett fel - lecserélésre került, s egyelőre egy hasonló, jelenleg átprogramozás alatt álló komputer pótolja. Az űrhajósok és a földi személyzet folytatják a rendszer teljes megjavítását, illetve a hiba okának kiderítését. Az űrállomás számítógépes problémáiról, s az ennek következtében fellépő aggodalmakról részletesen beszámoltunk korábbi cikkeinkben.



Történelmi kézfogó az űrben: az ISS robotkara (balra) átadja a raklapot az Endeavour saját robotkarának (fotó: NASA/Reuters)

Az újonnan felszerelt kanadai gyártmányú robotkar alapos tesztelése elmaradt. A komputerek üzembe állítása után a robotkar által tartott másfél tonnás raklapot kézi vezérléssel adták át az Endeavour saját, kisebb robotkarának, amely aztán elhelyezte azt az űrrepülőgép rakterében. A történelmi "kézfogásra" - ez volt az első eset, hogy két robotkar együtt dolgozott az űrben - szombaton, hazai idő szerint 23.02-kor került sor.



A Nemzetközi Űrállomás a távolodó Endeavour ablakából. Jól látható az újonnan felszerelt, 17,5 méter hosszú robotkar (fotó: NASA/Reuters)

Az Endeavour vasárnap, hazai idő szerint 19:34-kor vált le az űrállomásról. A tervezettnél egy nappal hosszabbra nyúlt küldetés fő céljait sikeresen teljesítették: két űrhajón kívüli munka során felszerelték a robotkar-rendszert, és az űrállomás legénységével közösen kirakodták a Raffaello tehermodul több mint három tonnányi tartalmát. Az Endeavour a tervek szerint kedden, hazai idő szerint 15:03-kor landol Floridában.

S. T.

Ajánló:

Negyven évvel Gagarin után, 2001. április 28-án ismét történelmi lépés következett be az űrhajózásban: egy hatvan éves üzletember személyében elindult az első űrturista. Az [origo] dossziéjában a repülés legfontosabb eseményeiről, technikai és űrpolitikai hátteréről szerezhetnek információkat, illetve Both Előddel, a Magyar Űrkutatási Iroda igazgatójával készített interjúnkat olvashatják. Folyamatosan frissített információk

Korábban:

2001. április 28. Az utóbbi 24 órában a földi irányítók jelentős sikereket értek el az űrállomás számítógépes rendszerének megjavításában.