Az USA elleni terrortámadások a világűrből

Vágólapra másolva!
Az IKONOS műhold 1 méteres felbontású képein tökéletesen láthatók a World Trade Center, illetve a Pentagon épületei - a tragédia előtt és után egyaránt.
Vágólapra másolva!

A hidegháború és a fegyverkezési verseny idején élénken foglalkoztatta az emberek fantáziáját, hogy mire képesek a kémműholdak, és hogy milyen pontosságú felvételeken tekinthet be egy ország területére egy idegen hatalom. Mára azonban változott a helyzet, a legfejlettebb technológián a tudósokkal kénytelenek osztozni a világ hadseregei.

A Pentagon épülete a terrortámadás előtt és után. A képek felbontása 1 méter/pixel. Az épület felül látható részén jól kivehető a becsapódás hatása. Forrás: Spaceimaging.com

A kezdeti több száz méter/pixeles felbontás rövid idő alatt több tíz méteresre javult, az 1990-es évekre pedig a 10-20 méter/pixeles érték vált normálissá. Ezt a színvonalat leginkább az amerikai Landsat-, a francia Spot-, illetve az indiai IRS-műholdcsalád biztosítja.

Természetes azonban, hogy a térbeli felbontóképesség is folyamatosan javul és a legmodernebb műholdakkal egyre részletgazdagabb felvételek készíthetők. Az 1999-ben felbocsátott IKONOS-műhold maximális felbontása 1 méter/pixel, így egy-egy újabb képe rendszeresen lenyűgözi még a szakembereket is. A 681 kilométeres magasságú pályán lévő űreszköznek 98 percre van szüksége egy teljes Föld körüli keringés megtételéhez, s közelítőleg 3 nap múlva halad el újra egy kiválasztott terület felett (mivel az állandó síkban zajló keringés során a bolygónk folyamatosan elfordul alatta).

Az üzemeltető és tulajdonos, amerikai Space Imaging cég - sajnálatos módon - talán minden eddiginél nagyobb lehetőséget kapott, hogy bemutassa az IKONOS képességeit, amely a lehető leghamarabb felvételeket készített Manhattan és az amerikai főváros merénylet sújtotta területeiről. A képeken megdöbbentő pontossággal rajzolódnak ki a tragédia részletei.

A World Trade Center a terrortámadás előtt és után. A második képen az épületek helye látható szeptember 12-én, míg a harmadik felvétel a teljes méretű kép egyik részletét tartalmazza. A képek felbontása 1 méter/pixel. Forrás: Spaceimaging.com

A képek nagyobb méretű változatai (2386x2404 pixel, 16M jpeg, átlagosan 1,6Mbyte) a Spaceimaging.com honlapján érhetők el, az Attack on America c. oldalon.

Korábban az [origo]-ban:

Környezeti veszélyek és távérzékelés
Az első távérzékelési célú műholdak az 1970-es évektől kezdődően keringtek bolygónk körül, erőforrás-kutató műhold elnevezéssel. Ma már nem kétséges, hogy azóta új korszakot nyitottak a felszínt és az annak térbeli folyamatait vizsgáló tudományok történetében. Az általuk készített felvételeket egyre több alkalmazásban hasznosítják, például az időjárás-előrejelzés, az oceanográfia, a termésbecslés, az erdészet, a környezetvédelem és környezeti monitoring, továbbá a földrajzi vizsgálatok során, valamint természetesen a térképkészítés, a geodézia és a globális navigáció területén hasonlóképpen.

Sik András (ELTE TTK)

Forrás: spaceimaging.com. Copyright©Space Imaging. Minden jog fenntartva. A jelen képernyő tartalmának közzététele vagy terjesztése kizárólag a Space Imaging engedélyével történhet.