Vágólapra másolva!
A színváltoztató békasejtek felhasználhatók a teljesítményfokozó szerekkel élő sportolók lebuktatására.
Vágólapra másolva!

Némely békafaj, például az afrikai Xenopus laevis megváltoztatja a színét, hogy védekezzen a napsugárzás és a hő ellen, vagy hogy fokozza rejtőszínét. Mindez úgy zajlik, hogy bőrének olyan sejtjei aktiválódnak, melyek melanint, sötétbarna pigmentet tartalmaznak.

Ezek az ún. melanophora sejtek normálisan sötétek, de "bekapcsolódnak" egy bizonyos hormon kibocsátásának hatására. Amikor a hormon a sejtfalhoz kötődik, olyan reakció indul be, melynek hatására a pigmentszemcsék a sejt közepe felé vándorolnak és színtelenné teszik azt. Amikor a hormon leválik, a melanin szétáramlik a sejtben, amitől az ismét sötét színt ölt.

E színváltozást most igen kis mennyiségű ópiátok kimutatására használják. Svéd kutatók a melanophora sejtek membránján létrehozott kis lyukakon át emberi DNS-t juttattak a sejtekbe. A DNS mozgásba hozza a sejtmembránreceptorokat, és az ópiátok hozzákapcsolódnak.

Ahhoz, hogy megállapítsák, mely receptorok váltják ki a színváltozást, egy naxonolone nevű gyógyszert adagoltak hozzá, mely megakadályozza, hogy az ópiátreceptorok hozzá kötődhessenek. Azt tapasztalták, hogy naxonolone adagolásakor a sejtek határozottan kivilágosodtak.

A naxonolone-t egyébként rehabilitációs programokban használják, mert enyhíti a heroin, vagy a morfin hatásait. Az alkalmazott teszt nagy előnye, hogy segítségével bármilyen ópiát típusú gyógyszer kimutatható a szervezetben.