Levegőminőség mérése Magyarországon uniós szabályok szerint

Vágólapra másolva!
A magyarországi levegőminőség-mérő hálózat PHARE-támogatásból történő bővítéséről, korszerűsítéséről számolt be Rakics Róbert, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium környezetvédelmi helyettes államtitkára.
Vágólapra másolva!

A most befejeződött projekt keretében korszerű, uniós szabványoknak megfelelő új állomásokkal, és az ahhoz szükséges számítástechnikai eszközökkel bővült a rendszer - nyilatkozta Rakics. A beruházás segítségével megbízható adatokat kaphatunk a levegő szennyezettségéről, ami megkönnyíti a speciális környezetvédelmi programok kialakítását, a környezet-egészségügyi feladatok elvégzését.

Napjainkban a nagyvárosok egyik legjelentősebb környezeti problémája a levegő szennyezettsége. A szennyezettség foka, különösen a nagy forgalmú utak mentén időszakosan eléri vagy meghaladja a megengedett határértékeket. A megelőzés, illetve a helyzet javítása érdekében szükséges intézkedések meghatározásához viszont megbízható információk szükségesek - ezt szolgálják a levegő-szennyezettségi mérőhálózatok.

Minderről részletesen az Országos Környezetegészségügyi Intézet honlapjánhttp://www.joboki.hu/oki13.htm

Magyarországon jelenleg 46 telepített és 4 mobil monitorállomás működik, amit a 331 mérőpontból álló hagyományos, off-line üzemelő Regionális Immisszió Vizsgáló (RIV) hálózat egészít ki. A hagyományos levegőminőségi mérőrendszer jelentős korszerűsítést igényel, ezért a környezetvédelmi tárca már 1995-ben elfogadta a levegőminőségi megfigyelő hálózat fejlesztésének tervét. Azóta jelentős anyagi ráfordítással bíztató eredmények születtek. A környezetvédelmi tárca 2001-ben 225 millió forintot, 2002-ben 320 millió forintot fordított a hálózat felújítására és bővítésére.

A fővárosban az 1990-es évek eleje óta 8 állomásból álló monitorhálózat üzemel, amit fokozatosan 11 új állomás vált fel, nagymértékben növelve a légszennyezettség területi megoszlásának monitorozási lehetőségét. A Budapesten működő monitorhálózat felújítása csupán az első lépést jelenti az országos légszennyezettségi mérőhálózat korszerűsítésében. Ennek első ütemét, mintegy 100 darab új mintavevő beszerzését a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM) megkezdte. A jövő évben az országos mérőhálózat további három új automata állomással - Salgótarjánban, Sopronban és Veszprémben - fog bővülni, amelynek forrását a KvVM által indított PHARE projekt biztosítja.

A PHARE projekt két részből áll. A twinning együttműködési projekt célja, hogy a hazai levegőminőségi monitorhálózat minőségbiztosítási és minőség ellenőrzési rendszere teljesíteni tudja az EU követelményeit. A twinning projektben elsősorban német és kisebb részt osztrák szakemberek vettek részt. A másik részét két beszerzési alprojekt képezi, amelyek keretében levegőminőség-monitoring eszközök (gázmonitorok, pormintavevők), valamint az adatok kezeléséhez és továbbításához szükséges hardver és szoftver eszközök beszerzésére került sor.

A tervezett fejlesztések végrehajtásával biztosítható a legkorszerűbb követelményeket is kielégítő, és az EU előírásainak eleget tevő légszennyezettségi mérőhálózat megteremtése. A PHARE projekt lebonyolítása során eredményes szakmai kapcsolat alakult ki a tagországok és a hazai szakemberek között, ami a jövőben is záloga lehet a magas szintű munkának. A mérőhálózat által folyamatosan biztosított információk segíteni fogják nemcsak a környezetvédelem, hanem a közegészségügy levegő higiénés feladatainak, valamint az önkormányzatok, települések környezetvédelmi tevékenységének ellátását is.