Kísérleti szennyvíztisztítás a Fertő-tónál

Vágólapra másolva!
Természetközeli szennyvíztisztítási technológiát vezetnek be kísérleti jelleggel a Fertő-tó mentén, Fertőrákos térségében.
Vágólapra másolva!

A mintegy 40 millió forintos beruházás próbaüzemét áprilisban indítják - hangzott el az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság szakmai fórumán március 18-án, kedden, Fertőrákoson. A módszer lényege, hogy a fertőrákosi szennyvíztisztítóból érkező szennyvizet természetes szűrőmezőn vezetik keresztül, amely továbbtisztítja, mielőtt a víz a tóba jut. Ugyanezt az eljárást alkalmazzák a Rákos-patak vizénél is, amely szintén a Fertőbe ömlik.

Az eljárással a tó vízminőségének védelmére, elöregedésének megakadályozására törekednek. Ezzel a megoldással kívánják olyan minőségűvé tisztítani a már kezelt szennyvizet, amely a Fertő-tóra vonatkozó szigorú vízminőségi követelményeknek megfelel.

Két szűrőmezőt létesítettek. Az egyikben 7,4 hektár nagyságú nádas természetes közege végzi a tisztított szennyvíz "tóvízzé" alakítását. A másik szűrőmező 13,7 hektár nagyságú és a Rákos-patak vizéből "tartja vissza" a növényi tápanyagot. A wetland elnevezésű természetközeli szennyvíztisztítási módszer nemzetközileg ismert, több helyen alkalmazzák, Magyarországon azonban még újdonságnak számít. A nemzetközi tapasztalatok ismeretében a szakember annak a meggyőződésének adott hangot, hogy a természetbarát szennyvíztisztítási technológiák bevezetését a későbbiekben fontolóra vehetik azok a kistelepülések, amelyeknél a hagyományos biológiai tisztítómű építése gazdaságtalan. Ezt az eljárást alapvetően a kommunális szennyvizek tisztítására alkalmazzák. A szakemberek ugyanakkor felhívták a figylemet arra, nem biztos, hogy a természetbarát technológiával megoldható a szennyvízkezelés abban az esetben, ha például egy kistelepülésre üzemet telepítenek. Ilyenkor a szennyvíz összetétele alapján szükséges dönteni a megfelelő szennyvízkezelési módról.