Vágólapra másolva!
Szabadalmaztatható-e a szöcskék lába, vagy a gekkók tapadókorongja? A természet ötletei nyilván nem, de a hasonló megoldásokkal kísérletező ember alkotását minden bizonnyal érdemes levédeni. Néhány éven belül elkészülhetnek az olyan tökéletes ragasztók, amelyek - a tükrön korzózó légy, vagy a plafonon sétáló gyík mintájára - tökéletesen rögzítenek, de pillanat alatt oldhatják is a kötést. A rovar-lábak tapadásának titkait a Max Planck Intézet kutatói fürkészik, Stuttgartban.
Vágólapra másolva!

A természetben tapasztalható megoldásokat az evolúció hitelesíti. A versenyt csak az éli túl, aki gyorsabban fut, magasabbra ugrik, vagy messzebb repül. A rovarlábak némelyike például "mindentudó" ragasztóként működik. Tökéletesen tapad a tükörsima felületre, de bármikor elemelkedhet is a felszínről.

Forrás: NatureKamerával rögzített mozgáselemzéssel és a térbeli képet is megjelenítő mikroszkópos képekkel a stuttgarti kutatók a legkülönbözőbb rovarok lábát vizsgálták. A szöcskék talpa például parányi puha párnákból épül fel. A légyláb felszínét még milliónyi, ultrafinom szőrszál is tagolja, oly erős tapadást biztosítva, hogy a rovar még egy percenként ötszázszor körbeforduló korongról sem csúszik le. Sőt, ha egy hajszállal erőmérő szerkezethez rögzítik, arányaiban akkora húzóerőt képes kifejteni, mintha egy ember négyszáz kilogrammos tömeget vonszolna el.

Hasonló elven működnek a gekkólábak is, rendkívül finom bőrredőik révén. A stuttgarti kutatók felfedezése szerint minél nagyobb az állat, annál finomabb és elágazóbbak a tapadást biztosító képletek a talpon.

Lehet, hogy az ember-számára is kifejleszthető ilyen tapadó felületek, s a pókember-mesék valóra válhatnak? A Max Planck Intézet kutatói ezt a lehetőséget sem tartják kizártnak, bár még csak "gondolatkísérletként" végeztek hozzávetőleges számításokat e téren. Becsléseik szerint egy embernyi tömeg megtartásához néhány nanométeres tapadószálacskákra lenne szükség, de ez még a jövő zenéje.

A legyek és gekkók tapadási elvein alapuló anyagok hasznosítására rendkívül széles körben számítanak, a repülőgépgyártástól kezdve a mikroelektronikáig. Ezek ugyanis olyan felületekről, amelyek gyorsan és jól tapadnak, de ugyanilyen egyszerűen újra szét is választhatók.

A cikkben ismertetett kutatásokról látványos összeállítást tekinthet meg a Delta április 13-i adásában (mtv, 12:35).

Delta