Csőjavítás magyar műgyantával

Vágólapra másolva!
Ma már természetes, hogy mesterséges anyagok vesznek körül minket. A műanyagok tulajdonságai azonban legtöbbször különböznek a természetes anyagokétól. Többek között ilyen a metilén-difenil-izocianát, röviden MDI, amely egy Magyarországon újonnan kifejlesztett műgyanta alkotórésze.
Vágólapra másolva!

"Az egyik komponens átlátszó folyadék, a nátrium-vízüveg, amely ősi idők óta ismert anyag: több mint négyezer éve már az egyiptomiak is használták. Ezt öntjük bele a B komponensbe, amely túlnyomórészt egy Magyarországon gyártott nyersanyagból, a MDI-ből áll. A vízüveg először lesüllyed a pohár aljára, és két fázist alkot, majd a keverés során emulzió képződik. Körülbelül egy percig kell keverni az anyagot ahhoz, hogy az emulzió egy tejeskávé színű homogén folyadékká váljon" - magyarázza az új műgyanta jellegzetességeit Nagy Gábor vegyészmérnök.

Forrás: delta

"Tehát a vízüveg finom cseppek formájában oszlik szét az MDI-ben. Majd a víz alatt a gyanta cseppekre bomlik szét, de ezek a cseppek alul egyesülnek, és a homogén gyantafázis kiszorítja a vizet, majd a gyanta a víz alatt megköt. A kavicsok beágyazódnak és egy nagy szilárdságú műgyanta-beton képződik. A kötési idő 30-60 perc."

Az új műanyagot angol elnevezésének rövidítése alapján 3P műgyantának nevezték el. A gyártás folyamán összeöntik a két alkotórészt, majd pedig katalizátort adnak hozzá, amely a reakció sebességét, azaz a műgyanta kialakulásának időtartamát szabályozza. A 3P műgyantának rendkívüli keménysége mellett számos más jó tulajdonsága is van. Ilyen fontos jellegzetessége, hogy éghetetlen. Alkotórészei közül az MDI tűz hatására meggyullad ugyan, de a hőmérséklet csökkenésével a tűz szinte azonnal kialszik. A másik alkotórész, a vízüveg, szintén éghetetlen.

A 3P műgyanta örökölte "szülei" jó tulajdonságait: nemcsak éghetetlen, de jó hőszigetelő is. Különleges tulajdonságait szerkezete magyarázza.

"Jellegzetessége, hogy különböző kis lukak figyelhetők meg a mikroszerkezetében. Ezeknek a lukaknak a mélyén vízüvegből keletkező kis gömbök ülnek. Ezeknek a mérete és eloszlása a kísérleti körülmények függvényében változtatható. További különlegessége, hogy a szerkezete inhomogén, ellentétben a többivel, amely homogén szerkezetet tud mutatni" - állítja Solymosi Kamilla vegyészmérnök, aki elektronmikroszkóppal vizsgálta a szerkezetet.

A rendkívül kemény, sav- és lúgálló műgyantának a víz alatti betonozás mellett igen fontos felhasználási területe a csatornahálózatot alkotó csövek javítása. A műgyantával átitatott üveggyapotot számítógépes rendszer segítségével az úttest vagy a járda feltörése nélkül, a csatornanyílásokon keresztül juttatják a hibás részhez. A műgyanta megszilárdulásának időtartamát a katalizátorok adagolásával mindig az aktuális hőmérsékleti viszonyoknak megfelelően állítják be. Egyszerűbben fogalmazva előre meghatározható, hogy a műgyanta mennyi idő múlva szilárduljon meg. Amikor a reakció lejátszódott, a csatornában nem marad más, mint a hibás részt áthidaló 3P műgyanta réteg. És a csatorna bélése jobb, mint új korában.

Delta, mtv
2004. 01. 11., 12.50