Egyiptomi orvoslás és sínautó

Vágólapra másolva!
Az ókori Egyiptom orvoslásáról, műanyagevő termeszekről és még számos más tudományos újdonságról a Delta január 25-i, vasárnapi adásában.
Vágólapra másolva!

Nyolcéves korhatár

A világ valamennyi babája úgy születik, hogy a létező beszédhangokat meg tudja különböztetni egymástól. Az MTA Pszichológiai Kutatóintézetében folytatott vizsgálatok kimutatták, hogy a beszédhang-feldolgozó rendszer 8-10 éves korra bezáródik, ami azt jelenti, ez az a kor, amíg egy gyermek, illetve egy ember akcentus nélkül képes elsajátítani egy idegen nyelvet.

Egyiptomi orvoslás

Forrás: Delta


Az ókori Egyiptomban az orvosok nagy tiszteletben álló emberek voltak. A régmúlt gyógyítói ismerték az anatómiát és testtájékok szerint szakosodtak. Volt belgyógyász, szemész, sőt proktológus is. Óvták a születendő gyermeket, sőt rájöttek arra is, hogy az anyatejen keresztül gyógyszert is adhatnak a babáknak. Az ókori orvosok megfigyelései és terápiái közül jónéhány kiállta az idő próbáját.

Városi sínautó

A jövő lehetséges közlekedési eszköze a sínautó. Ez a városi forgalomra tervezett masina egy autó és egy vonat hibridje. Lakott területen belül hagyományos úttesten közlekedik, azon kívül sín-autópályán önállóan halad, a vezető irányítása nélkül. A dán találmány energiatakarékos és élvezi a kötött pályás közlekedés legfőbb előnyét: kiküszöböli a forgalmi dugókat.

Műanyagbontó termeszek

Forrás: Delta


A termeszek fával táplálkoznak, a kemény rostokat a bélrendszerükben élő mikroorganizmusok termelte enzimekkel dolgozzák föl. A természet mintáját követve német kutatók a műanyagok megemésztésére próbálják rábírni a termeszeket.

Delta, vasárnap 12.40, mtv1