Robotmacik, csontvezetők a Microsoft új fejlesztései

Vágólapra másolva!
A maci csendben üldögél, aztán észreveszi, és tekintetével követi a kisgyereket. Védencét arcfelismerő-programot használva azonosítja. Közvetítőként szintén alkalmazhatjuk: ugyan nem vagyunk jelen, de vezeték nélküli összeköttetésben állunk vele, és továbbítja üzenetünket a címzettnek.
Vágólapra másolva!

A macit a Microsoft évente megrendezésre kerülő, immáron negyedik TechFest-jén mutatták be. A kétnapos összejövetelnek (március 2-3.) a szoftveróriás székhelye, a Washington állambeli Redmond adott otthont. A cég több ezer, a világ minden tájáról érkezett alkalmazottja figyelte a körülbelül négyszáz (különböző Microsoft-laboratóriumokban - San Franciscóban, Pekingben, Redmondban, az angliai Cambridge-ben, stb. - dolgozó) kutató mintegy százötven bemutatóját. A rendezvény mindenkori célja a tudósok és a többi, különösen kereskedelmi forgalmazásba kerülő termékeken munkálkodó alkalmazott közötti eszmecsere, kooperáció elősegítése.

Egyes projektek valószínűleg gyorsan beépülnek valamelyik termékbe, míg mások inkább a kutatást, a fejlesztést szolgálják. Utóbbiak közé tartozik például a HIV-modellező és a majdani hatékony oltóanyag létrehozásában segédkező szoftver. Az előbbieket pedig leginkább az ugyanarról a jelenetről készített több fényképet egyetlen (panoramikus) képpé alakító, a Digital Image Pro fotószerkesztőbe integrálandó "photo-stitching" program reprezentálja.

Képek, rezgések, programhibák nyomában

A képfeldolgozás egyre fontosabb szerepét más projektek is szemléltették. Például két cambridge-i kutató, Andrew Blake és Antonio Criminisi i2i: 3D Visual Communication-je két kamerával különbözteti meg a beszélőt az adott kép többi részétől.

Hogyan alakítsunk közönséges felületeket aktív számítógépes interfésszé? - a surface computing kérdését számos projekt, például Andy Wilson TouchLight-ja igyekezett megválaszolni. A computerből, kivetítőből és a beépített kamerából érkező, az adott "terepre" vonatkozó képeket elemző/feldolgozó rendszerből álló Play Anywhere (Játssz akárhol) asztallapokat varázsol interaktív felületekké. Érzékeli, ha az asztalhoz érünk, vagy ráteszünk valamit.

Egy különös, a hagyományos és a test különböző részein, például a torokban, vagy a halántékon keletkező, beszéd-közbeni rezgéseket észlelő, úgynevezett "csontvezető" (bone-conductive) mikrofonokat közös nevezőre hozó technológiát szintén bemutattak. Az eljárás több termékbe, elsősorban (alkalmasint a beszélő nyakán keletkezett) vibrációkra érzékeny szenzorokkal felszerelt mobiltelefonokba integrálható.

A Zing és KISS kódok között nyomoznak a programhibák után. Elsősorban azokat a problémákat orvosolják, amikor két vagy több programsor fut egyszerre, alkalmasint egymást zavarva, akadályozva.