Magyarország a Gripenekre voksolt

Vágólapra másolva!
Magyarország MIG-29-es vadászgépei felújítása helyett 2001-ben aláírt egy szerződést 14 darab svéd gyártmányú Gripen vadászgép bérbevételéről.
Vágólapra másolva!

2001 novemberében az akkori magyar és svéd védelmi miniszter Stockholmban írta alá azt az egyetértési memorandumot, melynek értelmében hazánk 14 darabot bérelt a legmodernebb JAS-39 C és D típusú Gripen vadászgépből. A két ország 2003-ban kötötte meg az adásvételi és bérleti szerződést a tizenkét együléses és két kétüléses repülőgépről.

Magyarország nagy teljesítményű, negyedik generációs, több célú harci repülőgépeket rendelt, melyek - a modell közismert kvalitásai alapján - főként a saját légterünk védelmére alkalmasak. Magyarország a harmadik olyan nemzet Svédország és Csehország után, mely Gripen harci repülőgép üzemeltetéséről döntött. A szerződés szerint a gépeket 10 évig béreljük, utána maradványértéken megvásárolhatjuk őket.

2006-ban már meg is érkeztek az első gépek

A magyar Gripeneket 2003 után gyártani is kezdték, az első öt gép - két kétüléses és három együléses változat - 2006 márciusában érkezett Magyarországra. A repülőgépeket a Magyar Légierő négy, illetve a Svéd Légierő három pilótája szállította hazánkba. A maradék kilenc repülő szállításának végső határideje 2007 vége. A megegyezés részeként svéd szakemberek éveket töltöttek Magyarországon, hogy a hazai szakembergárdát felkészítsék a gépek karbantartására, pilótáink pedig számos alkalommal jártak Svédországban, hogy beletanuljanak abba, milyen egy Gripent manőverezni.

A Gripent a svéd légierő számára a leginkább autógyártásáról ismert SAAB fejlesztette ki. A Magyarország által is preferált többfunkciós JAS-39-es modellt - mely a korábbi SAAB vadászgép, a Viggen utódja - 1980-ban rendelte meg a cégtől a svéd védelmi minisztérium. A JAS kód a jakt, attack és spaning - magyarul vadászat, csapásmérés és felderítés - szavakat takarja, ami rá is mutat, hogy a gépet milyen célokra tervezték. (Érdekes, hogy a Gripen kizárólag svéd célokra készült, a svédek nem mertek nemzetközi értékesítésben gondolkodni a Szovjetunió felbomlásáig.)