Mars Polar Lander: 60 órányi küzdelem története<br/>

Vágólapra másolva!
A december 3-ai, pénteki leszállás óta az [origo] folyamatosan követte a Mars Polar Lander űrszondával történő kapcsolatteremtési próbálkozásokat. Az események összefoglalója péntek éjjeltől kedd reggelig.
Vágólapra másolva!

Legfrissebb hírek (1999. december 6. 15.00)

Richard Cook, a projekt igazgatója elmondta, hogy az utolsó érdemi lehetőség december 7-én, kedden reggel adódik. Ha ez sem sikerül, akkor jobb lesz mindenkinek beletörődni a kudarcba. Előbb egy mindenre kiterjedő rádiókereséssel próbálkoznak, ami 7.20-tól 9.25-ig lehetséges. Ettől senki nem vár sokat, viszont a másik - s egyben utolsó komoly lehetőség - a végső reménysugárnak tűnik. Amennyiben a szonda még mindig biztonsági üzemmódban van, akkor kedden reggel 7.20-kor ismét a bolygó körül keringő Mars Global Surveyor-t keresi, hogy azon keresztül jelentkezzen be. Ha mindkét esetben kudarcot vallunk, akkor gyakorlatilag lemondhatunk a szerkezetről.

Ezt követően ugyanis már csak olyan lehetőség maradna, hogy a földi irányítók parancsokkal bombázzák a szondát, amely - ha egyáltalán fogni tudja ezeket - ennek hatására elkezdené váltogatni azokat a berendezéseit, amelyekből két példány van a fedélzeten. Ezzel kiküszöbölné az esetleges hardverhibákat. Ezt a műveletsort egyébként egy idő után automatikusan is megkezdi, amennyiben 6 napig nem vesz földi parancsot.

Nincs kapcsolat a mikroszondákkal sem, amelyek már az utolsókat rúgják. Mivel elemeik lassan lemerülnek, 24 órán belül le kell mondanunk róluk.


Korábbi anyagaink

Lassan fel kell adnunk a reményt - a Mars Polar Lander a relén keresztül sem jelentkezett (1999. december 5. 22.00)

Vasárnap este újabb, az eddigiektől teljesen eltérő lehetőség adódott a kapcsolatfelvételre a Mars Polar Lander és a Föld között. A leszállóegység most a bolygó körül keringő Mars Global Surveyor űrszondán keresztül próbálhatott volna jeleket küldeni. A NASA újabb eredménytelenséget könyvelhet el.

Mint előző tudósításunkban jeleztük, a vasárnap reggeli sikertelen kapcsolatfelvétel után egyetlen komoly lehetőség maradt az összeköttetés megteremtésére. A szondának hazai idő szerint ma este 19.50 és 20.00 között automatikusan antennát kellett volna váltania, hogy az eddig sikertelennek bizonyuló kommunikációs csatorna helyett egy újabbat próbáljon ki. Ez azt jelenti, hogy a közepes nyereségű antenna helyett áttér az UHF-antenna használatára, s az imént említett időszakban megpróbálja felvenni a kapcsolatot a bolygó körül keringő Mars Global Surveyor (MGS) űrszondával. Az MGS - átjátszóállomásként, reléként működve - a jeleket azonnal a Földre továbbította volna. Sajnos az irányítóközpont ezúttal sem fogott semmiféle adást. A NASA szakemberei elmondták, hogy az MGS működésével semmi gond nem lehet, hiszen már több mint két éve stabil vele a kapcsolat.

Bármilyen hihetetlen, mindezek ellenére sem kell még lemondanunk a szondáról, bár a kapcsolatfelvétel esélyei jócskán megcsappantak. A következő lehetőség a holnap reggeli órákban (7.10-8.10) lesz, amikor ismét a közepes nyereségű antennával próbálkoznak. Ez akkor kecsegtethet reménnyel, ha a szonda még mindig nem jött ki a biztonsági üzemmódból, s az antenna rossz irányban áll.

Vasárnap reggel sem került elő a Mars-szonda - már csak egyetlen kapcsolatfelvételi lehetőség maradt (1999. december 5. 10.00)

Szertefoszlottak azok a remények is, amelyek a vasárnap kora reggeli óráktól várták a Mars Polar Lander és a Föld közötti kapcsolat helyreállását.


Fotó: Damian Dovarganes



Az éjszaka folyamán a NASA közölte a leszállóhely nagy felbontású, térhatású képét, amely az MGS adatai alapján készült. A képen egy fekete kereszt jelzi a feltételezett landolási helyet, annak a csíknak a felső végénél, amely mentén a mikroszondák becsapódhattak. A terep biztonságosnak tűnik (a felszín legnagyobb lejtése 2 fokos), tehát - figyelembe véve a legutolsó navigációs adatokat is - valószínűsíthető, hogy a Mars Polar Lander túlélte a leszállást, s jelenleg kommunikációs problémákkal küzd. (A teljes méretű kép itt érhető el.)

Ma este 19.50-kor egy újabb, az eddigiekhez képest eltérő lehetőség adódik a kapcsolatfelvételre. A Mars Polar Lander - amennyiben valóban épségben van - automatikusan áttér egy másik kommunikációs csatornára, s az UHF-sávon a Mars Global Surveyor-t keresi. Ez egy előre megadott program szerint történik, amelyet erre a helyzetre dolgoztak ki. Úgy tűnik, ez az utolsó reményünk. Ha a reléként (átjátszóállomásként) működő MGS segítségével el tudnánk csípni a leszállóegységet, akkor földi parancsok feltöltésével rendezni lehetne a kommunikációt.


Mars Polar Lander - vasárnap reggel újra reménykedhetünk (1999. december 4. 22.00)

Mint arról korábban már beszámoltunk, egyelőre nincs kapcsolat a Mars Polar Lander űrszondával. A legközelebbi kapcsolatfelvételi lehetőség vasárnap reggel 5.30-kor adódik.

Szombaton reggel 7.40-kor bezárult az a kommunikációs ablak, amelyben a repülésirányítók harmadszor is megpróbáltak kapcsolatot teremteni a szondával, de erőfeszítéseiket most sem kísérte siker. A kudarc lehetséges okai:

- a szonda nem a megfelelő pozícióban ért talajt, s nem képes antennáját a kívánt szögbe fordítani;
- a szonda biztonsági még mindig üzemmódban van;
- hardverhiba történt a kommunikációs berendezésben;
- a szonda nem élte túl a leszállást.

Igazán csak abban reménykedhetünk, hogy a második eset áll fenn, s a Mars Polar Lander jelenleg békésen "alszik" a vörös bolygó felszínén. Amennyiben ugyanis a leszállást követő 20 perc alatt tért át biztonsági üzemmódba, akkor a program szerint vasárnap reggel 5.30-ig egyáltalán nem tudunk vele kapcsolatba lépni, így érzéketlen maradt a korábban felküldött parancsokra is.
A figyelem addig a mikroszondákra (Deep Space 2) összpontosul, mivel a számukra reléállomásként szolgáló, a bolygó körül keringő Mars Global Surveyor kétóránként repül el becsapódási helyük felett. Jelenleg azonban még velük sincs kapcsolat.

A Mars Polar Lander továbbra is néma - a NASA bizakodik (1999. december 4. 10.00)

A tudósok az ET című filmre utalva kérik MPL-t: telefonáljon haza

Fotó: Fred Prouser

Az első kapcsolatfelvétel nem sikerült, ám a szakemberek szerint ehhez nagy szerencse kellett volna; számos átmeneti technikai probléma adódhatott. A következő, mintegy 60 percnyi kapcsolatfelvételi lehetőség 23.10-től adódott, feltéve, hogy a szonda a leszállás során biztonsági üzemmódba tért át valamilyen váratlan probléma miatt. (A biztonsági üzemmódban az űrszondák minden nélkülözhető tevékenységet felfüggesztenek, s a Földdel a való kapcsolattartásra koncentrálnak.) Amennyiben azonban a biztonsági üzemmódba való átállás a leszállás után és az első adatátvitelei lehetőség között történt, akkor csak vasárnap reggel 5.30 és 7.45 között várhatjuk az első jeleket.

Szombaton hajnalban egy újabb kommunikációs ablakban jeleket küldtek a szondának, hogy antennáját újra megkísérelje a Föld felé fordítani. Mint képünkön látható, a NASA tudósai az ET - A földönkívüli című filmre utalva közösen kérték MPL-t: telefonáljon haza. Az eredeti tervek szerint ezután egy nagyobb adatletöltési fázis kezdődött volna, amelyben valószínűleg már több, a légkörben való ereszkedés és a leszállás során készült képek kaptunk volna meg. Ez a fázis szombaton reggel 7.40-kor ért véget - eredménytelenül.

A hét végén folyamatosan próbálják felvenni a kapcsolatot a szondával, amelyre vasárnap este 19.50-től újabb lehetőség adódik. Az MPL ekkor egy másik, UHF-adóberendezés segítségével automatikusan megpróbálja felvenni a kapcsolatot a bolygó körül keringő Mars Global Surveyor (MGS) űrszondával, hogy azt relének használva érjen el bennünket. Az MGS és az irányító központ kapcsolata hibátlan, ez tehát okot ad a reménykedésre.

Az MGS jelenleg a két mikroszonda (Deep Space 2) jeleit próbálja fogni, amelyek elvileg 10 perccel az MPL leszállása előtt leváltak a szondáról, s a Mars talajába csapódtak. Az első jeleket szombaton hajnalban 4.25-kor vártuk tőlük, egyelőre ezek sem érkeztek meg.

A küldetéssel jelenleg tehát egyik kommunikációs csatornán sincs kapcsolat, de ez nem azt jelenti, hogy fel kell adni a reményt. Alapvetően két oka lehet a késlekedésnek: telekommunikációs problémák és valamilyen váratlan esemény bekövetkezte a leszállás során vagy közvetlenül utána. Az is lehetséges, hogy az eddigi adást nem tudtuk fogni - ez esetben a szonda vasárnap hajnalban a normál program szerint, 5.50-kor kezdi meg újabb adását.

A Mars Polar Lander a Mars Surveyor program része. Az előző egység, a Mars Climate Orbiter (MCO) egy számolási hiba következtében idén szeptemberben eltűnt - ahelyett, hogy a bolygó körüli pályára állt volna. Az eredeti tervek szerint az MPL rádióadását az MCO továbbította volna a Földre.

Körömrágás a NASA-központban

Fotó: Mark Terrill

Sik András - Simon Tamás - [origo]

A cikkben szereplő időpontok közép-európai idő szerint vannak megadva. A Marsról a Földre érkező jelek 15 perces késését is beszámítottuk, vagyis az úgynevezett "Földre érkezési időpontok" Earth Receive Time) szerepelnek.

Korábban: