Vágólapra másolva!
Minden eddiginél közelebbi exobolygó felfedezését jelentették be csillagászok. A mindössze 10,5 fényévnyire lévő Epsilon Eridani csillag körül keringő planétát talán a Hubble-űrtávcső is "lekaphatja".
Vágólapra másolva!



Az Epsilon Eridani az eddigi legközelebbi, ismert bolygóval rendelkező csillag

Az Epsilon Eridani a Naphoz hasonló, viszonylag fiatal (kb. 1 milliárd éves) csillag, bár annál valamivel kisebb és alacsonyabb felszíni hőmérsékletű. A most felfedezett bolygó mintegy 500 millió km-es távolságban kering tőle (a Naprendszerben ez a kisbolygóöv naptávolságának felel meg). A csillagászok becslése szerint az objektum kissé nagyobb lehet a Jupiternél, tehát minden bizonnyal egy gázóriásról van szó.

A bolygót a Texas Egyetem McDonald Obszervatóriumának kutatói fedezték fel, dr. William Cochran vezetésével. Mivel eddig ez a legközelebbi ismert Naprendszeren kívüli planéta - 10,5 fényév csillagászati léptékkel nézve igen kis távolság -, nem kizárt, hogy a Hubble-űrtávcső képes lesz az észlelésére. Amennyiben ez sikerülne, a bolygó fényének elemzésével megállapíthatók lennének alapvető fizikai és kémiai jellemzői, s az így nyert információkat más "bolygógyanús" rendszerek kutatásánál is felhasználhatnák. Ráadásul ez lenne az első Naprendszeren kívüli bolygó, amelyet közvetlenül észlelhetnénk (a közvetett észlelések leggyakoribb technikájáról lásd korábbi cikkünket). A Hubble korábban elsőnek tartott bolygófényképéről ugyanis a közelmúltban kiderült, hogy valójában csak egy háttércsillagról van szó.



A Hubble híres bolygófényképről (a csóva végén) kiderült, hogy minden bizonnyal csak egy háttércsillag

A bolygó mérete és csillagtávolsága alapján jó esély van arra, hogy az Epsilon Eridani rendszerében - a Naprendszerhez hasonlóan - egy belső kőzetbolygó-öv is kialakulhatott, amelynek tagjait az óriásbolygó gravitációs hatása megvédi a gyakori kozmikus becsapódásoktól. E kisebb, szilárd felszínű kőzetbolygókon pedig akár élet is létezhet.

S. T.

Ajánló:

A BBC cikke angol nyelven. Szatmáry Károly kitűnő összeállítása.

Korábban:

1999. július 9. Az első lefényképezett Naprendszeren kívüli bolygójelölt valószínűleg nem más, mint egy kis tömegű csillag. 1999. december 27. Brit csillagászok bejelentették, hogy sikerült egy exobolygó fényét elkülöníteniük csillagának sugárzásától. A kékes színű óriásbolygó az első idegen világ, amelyet ezen a módon láthatunk. 2000. április 3. Csillagászok két olyan Naprendszeren kívüli bolygót fedeztek fel, amelyek a Szaturnusznál is kisebb tömegűek. Ezzel új fejezet nyílt az exobolygók kutatásában. A cikkből számos korábbi, a témához kapcsolódó anygaunk érhető el.