Gleccserek vájta marsi csatornák<br/>

Vágólapra másolva!
Lehetséges, hogy a Mars gigantikus méretű folyóvölgyeinek egy részét nem hirtelen áradások, hanem jégárak alakították ki.
Vágólapra másolva!

Baerbel K. Lucchitta (Amerikai Geológiai Szolgálat, USGS) földi analógiák alapján jutott erre a következtetésre, az Antarktisz gleccservölgyeinek részletes tanulmányozása során.

Az Antarktisz domborzatának radartérképezése során kiderült, hogy az antarktiszi jégtakaró alatt mozgó gleccserek hasonló felszínformákat hoznak létre, mint amilyenek a Marson is láthatók az ún. áradásos csatornák formájában.

Az 1970-es évektől kezdve - a Mariner-9 és a Viking űrszondák küldetései óta - általános nézet, hogy a Mars felszínének legnagyobb völgyeit, a több száz kilométer hosszú és több tíz kilométer széles áradásos csatornákat hirtelen lezúduló, nagy mennyiségű folyékony víz hozta létre a marstörténeti múltban.

Lucchitta a marsi Kasei Vallis és Ares Vallis, illetve az antarktiszi Rutford-jégár völgyének alaktani jellemzőit hasonlította össze. A Kasei Vallis a múltban a feltételezett nagy északi óceánba vezethette le a vizet (jeget), hasonlóképpen, ahogyan ma a Rutford-gleccser a Ross-tengerbe, pontosabban az előtte húzódó Ronne-jégmezőbe torkollik. Az egyik legszembetűnőbb hasonlóság, hogy mindkét völgyben vannak olyan áramvonalas formák, amelyek valamilyen domborzati akadály körülfolyása miatt alakultak ki. Bár ilyen alakzatokat folyékony víz is létrehozhat, a méretük a kutató szerint inkább a jég mellett szól.

Fontos egyezés, hogy mindkét völgy a tengerszintnél (a Mars esetében a feltételezett tengerszintnél) mélyebben fut, vagyis folyékony vizet nem is szállíthatnának az adott üledékgyűjtő medencébe, szilárd halmazállapotú jeget azonban igen.



Áramvonalas domborzati formák a Rutford-jégár (balra) és az Ares Vallis völgyében (Landsat- és Viking-felvételek)



A Ross-jégmezőbe torkolló antarktiszi gleccservölgyek radarképe. Jobbra a Rutford-jégár torkolatvidéke

A marsi vízkészlet legnagyobb része ma valószínűleg a talajban, fagyott állapotban van jelen. A 2003-ban induló Mars Express fedélzetén helyet kap egy olyan radarberendezés, amely a Földhöz hasonlóan lehetővé teszi a felszín alatti jég feltérképezését.

"Fehér Mars"

Léteznek olyan elképzelések is, amelyek a víz mindkét halmazállapotát elvetik az áradásos csatornák kialakulásával kapcsolatban. A "fehér Mars modell" szerint a hatalmas völgyeket a légköri szén-dioxid nagy sebességű áramlásai által szállított törmelékanyag vájta ki.

A kutatásokról szóló részletes beszámoló a Geophysical Research Letters 2001. február 1-jei számában jelent meg.

Ajánló:

A "fehér Mars modell".