Leszállt az Atlantis

Vágólapra másolva!
Az Atlantis amerikai űrsikló helyi idő szerint kevéssel éjfél előtt, közép-európai idő szerint szerdán hajnalban sikeresen landolt Floridában, a Cape Canaveral-i űrközpontban.
Vágólapra másolva!

A landolás helyi idő szerint éjfél előtt történt (fotó: Reuters)

Az űrsiklót tizenhárom nappal ezelőtt indítottak útnak öt űrhajóssal a fedélzetén. Egy közel hat méter hosszú és hat és fél tonnás, 164 millió dolláros költséggel épített zsilipkamrát vitt magával a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), amelyet az űrállomás robotkarja segítségével illesztettek a helyére. Az űrhajósok összesen három űrsétát hajtottak végre. A zsilipkamrát beemelő nagy darut Susan Helms űrhajósnő vezérelte az űrállomás belsejéből, az űrhajón kívüli munkákat az Atlantis legénységének két tagja, Michael Gernhardt és James Reilly végezte.

Az Atlantis mostani útja nem volt problémamentes: egy alkalommal hűtőfolyadék-szivárgást észleltek, emiatt a riasztók is megszólaltak. A második űrsétát az űrállomás központi számítógépének hibája késleltette. A visszatérést azért kellett csaknem huszonnégy órával elhalasztani, mert az űrközpont térségében rossz volt az időjárás. A landolás közép-európai idő szerint szerdán hajnalban, 5:58-kor történt, helyi idő szerint kedden, éjfél előtt két perccel történt.

Az űrállomáson dolgozó három asztronauta az előreláthatólag augusztus 9-én induló Discovery űrrepülőgépen tér vissza Földre.

Charles Hobaugh pilóta és Steve Lindsey parancsnok az Atlantis orrát simogatva köszönik meg a gépnek a biztonságos repülést (fotó: Reuters)

Az Atlantis jelenlegi küldetésének öt űrhajósa (balról): James Reilly, Janet Kavandi, Steve Lindsey, Hobaugh és Michael Gernhardt (fotó: Reuters)

Az Atlantis a Kennedy-űrrepülőtér kivilágított betonján (fotó: Reuters)

A témához kapcsolódó oldalak

  • NASA Human Spaceflight
    A küldetés hivatalos honlapja innét érhető el. Képek, videók, helyzetjelentések.
  • Esőfelhők tartják Föld körüli pályán az Atlantist
    2001.07.24. A NASA már másodszor volt kénytelen elhalasztani az Atlantis landolását, a Floridára zúduló eső miatt. A nagy sebességgel történő ereszkedésnél ugyanis még az esőcseppek is nagy kárt okozhatnak a hővédő burkolat elemeiben.