A Discovery levált az űrállomásról

Vágólapra másolva!
Nyolc napos együttes repülés és két sikeres űrséta után a Discovery-űrrepülőgép hazafelé tart.
Vágólapra másolva!

A Discovery augusztus 20-án, közép-európai idő szerint 16:52-kor levált a Nemzetközi Űrállomásról (ISS). A küldetés alatt két űrhajón kívüli munkát hajtott végre a legénység, amelyek egyikéről korábban beszámoltunk. A második űrséta során, ami 5 óra 29 percig tartott és közép-európai idő szerint szombaton késő este fejeződött be, Dan Barry és Patrick Forrester űrhajósok tizenegy kapaszkodókorlátot szereltek fel, és kábeleket helyeztek el egy később az ISS-hez illesztendő szerkezeti elem számára. A küldetés során sikeresen csatlakoztatták és kiürítették, majd leválasztották a Leonardo tehermodult az ISS-ről.

A Discovery fedélzetén tér vissza a Földre az űrállomás második állandó legénysége, amely több mint öt hónapot töltött odafent. Az ISS-en jelenleg a harmadik állandó legénység kezdte meg négy hónapos szolgálatát, az amerikai Frank Culbertson parancsnokságával. Munkájuk során mintegy 40 tudományos kísérletet hajtanak végre.

Nem mindennapi felvétel: működésben a Discovery manőverező hajtóművei a szétdokkolás során

A Discovery a tervek szerint szerdán, közép-európai idő szerint 18:46-kor landol a floridai Kennedy-űrközpontban. Kedden sikeresen startolt a kazahsztáni Bajkonur űrrepülőteréről az a Progressz-M-45 típusú orosz teherűrhajó, amely csütörtökön köt ki az űrállomáson. A teherűrhajó összesen 2,75 tonna üzemanyagot és egyéb szállítmányt - vizet, oxigént, élelmiszert, berendezéseket - juttat el az ISS-re.

S. T.

(Fotók: NASA)

A Discovery küldetésének hivatalos honlapja (NASA)

Korábban az [origo]-ban:

Ezer napos az űrállomás
2001.08.17. A Discovery két űrhajósa sikeresen befejezte első űrhajón kívüli munkáját, amelynek során egy hűtőanyag-tartályt és egy anyagvizsgálati panelt szereltek fel a jubiláló Nemzetközi Űrállomás burkolatára.