Jelentkezett az egyik legtávolabbi űrszonda

Vágólapra másolva!
A 30 évvel ezelőtt elindított Pioneer-10 űrszondával március elsején ismét sikerült kapcsolatba lépni.
Vágólapra másolva!

A szonda a Bika csillagkép irányában távolodik a Naprendszertől. Mintegy kétmillió év múlva érkezik az Aldebaran nevű csillag közelébe.

A NASA szakemberei időnként még mindig megpróbálnak kapcsolatba lépni a Pioneer-10-zel. Legutóbb tavaly július 9-én sikerült a kapcsolatteremtés, egy új, a rendkívül gyenge rádiójelek vételére kifejlesztett módszer segítségével. A jelenlegi távolságában a szondára küldött jel és a válasz együttes futási ideje 22 óra.

A várakozásokon felül sikeres szonda tudományos programja öt éve hivatalosan véget ért. Az egyetlen még működő tudományos műszer, a Geiger-Müller-számláló adatait kezdetektől fogva J. Van Allen dolgozza fel (ő fedezte fel és róla nevezték el a Földet körülvevő sugárzási öveket). A Pioneer-10 adatai alapján Van Allen állítja, hogy a Nap befolyással van a galaktikus kozmikus sugárzásra, vagyis a Pioneer-10 még mindig nem került egészen ki a csillagközi térbe.

A Pioneer 10 volt az első űrszonda, amely áthaladt az aszteroida-övezeten és elkészítette az első közelképeket a Jupiterről. Az óriásbolygó melletti elhaladáskor - kihasználva annak gravitációs lendítését - akkora sebességre tett szert, hogy elhagyhatta a bolygórendszert. A Plútó pályájának keresztezésére 1983-ban került sor.

A Jupiter, ahogyan a Pioneer-10 lefényképezte 1972. december 2-án, 44 órával a bolygó legnagyobb megközelítése (133 000 km) előtt (NASA/Ames Research Center)

A nemrég elhunyt nagyszerű csillagász, Carl Sagan javaslatára a szonda fedélzetén egy idegen civilizációk számára szóló üzenetet helyeztek el.

(Forrás: Űrkaleidoszkóp, - F. S.)

Ajánlat:

FIRST TO JUPITER, SATURN, AND BEYOND!
A Pioneer 10 és -11 hivatalos honlapja.