Magyar Űrkutatási Nap 2002

Vágólapra másolva!
Számos űrkutatással foglalkozó szakember, valamint a téma iránt érdeklődők részvételével zajlott az idei űrnap, amelynek központi témája az Európai Űrügynökséghez való csatlakozás volt.
Vágólapra másolva!

Űrnap

1992 óta minden évben megrendezésre kerül az űrkutatási nap, amelynek közös szervezői a Magyar Űrkutatási Iroda (MŰI) és a Magyar Asztronautikai Társaság (MANT). Ezért minden hazai űrkutató, valamint az érdeklődő nagyközönség is készül a novemberre, amikor találkozhatnak egymással, beszámolhatnak legfrissebb eredményeikről és új munkakapcsolatok jöhetnek létre.

Forrás: ORIGO

Megnyitó, díjátadás

Az elmúlt évekhez hasonlóan az űrnapot az Űrkutatási Tudományos Tanács elnöke, a MANT örökös tiszteletbeli elnöke, dr. Almár Iván nyitotta meg. Ezt követően dr. Klinghammer István, az ELTE rektora üdvözölte a jelenlévőket, s megköszönte a megtiszteltetést, hogy az űrkutatáshoz kapcsolódó szakemberek képzésében is szerepet játszó Természettudományi Kar lehet a helyszíne a rendezvénynek.

Forrás: ORIGO
Almár Iván [origo]

Az űrnapok történetében először a hazai űrtevékenységet felügyelő Kovács Kálmán informatikai és hírközlési miniszter, a Magyar Űrkutatási Tanács elnöke is jelen volt, aki beszédében személyes támogatásáról és elkötelezettségéről biztosította a résztvevőket.

Ezután dr. Magyari Béla MANT-elnök és Szentpéteri László főtitkár átadták a MANT különböző díjait és okleveleit. Több év után először avatott a MANT új tiszteleti tagokat, amely címet a társaság ügyeit hosszú ideig intéző és űrtáborát szervező Abonyi Ivánné, dr. Detrekői Ákos, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem rektora és Kovács Kálmán miniszter nyerték el. A Fonó Albert díjat dr. Illés Erzsébet, a Magyar Tudományos Akadémia Csillagászati Kutatóintézetének munkatársa, az ELTE Planetológia Körének tagja kapta sokéves hazai és nemzetközileg is elismert munkásságáért. Nagy Ernő díjjal tüntették ki dr. Szalai Sándort, aki a Központi Fizikai Kutatóintézet (KFKI) munkatársaként részt vett a Halley-üstököst vizsgáló Vega-űrszondák és a Rosetta-űrszonda berendezéseinek építésében. A "Magyar Asztronautikai Társaságért" oklevelet pedig Trupka Zoltán vehette át az űrtudományok népszerűsítéséért és a MANT székesfehérvári csoportjának irányításáért.

Az ESA és Magyarország

"A magyar űrtevékenység mind tudományos, mind piaci-ipari-gazdasági területen való fejlődése az ESA-hoz való csatlakozás irányába mutat" - mondta előadásában dr. Csapodi Csaba. A hazai űrtudomány és űripar számára valóban kiemelten fontos az európai szervezethez fűződő viszony, mert az európai űrprogramok beszállítóiként folyamatosan fejlődhet és bővülhet a magyar űrtevékenység.

Hazánk 1991-ben kötött általános együttműködési szerződést az ESA-val, amelyet 1998-tól szorosabbra fűzött az európai PRODEX-program meghirdetése. Ennek keretében nem ESA-tagországok is bekapcsolódhattak az Európai Űrügynökség tudományos programjaiba, ám nem válhattak űripari partnerekké. Ezért szükséges a PECS program (Plan for European Cooperating States, magyarul Európai Együttműködő Államok Terve), amely a kelet-közép-európai országok számára fontos lépést jelent a teljes jogú tagság felé. Mert ha más szempontból nem is, de a 10 millió euro/éves befizetési kötelezettség miatt az ESA-tagság jelenleg komoly nehézséget jelentene hazánk számára.

A PECS-programban való részvétel sokkal kisebb összegű tagdíjfizetést jelent, s a befizetett összeg döntő része visszapályázható. Ugyanakkor az új program - korábbi ESA-kapcsolatainkkal ellentétben - lehetővé teszi, sőt ösztönzi, hogy hazánk az ESA alkalmazási programjaiba is bekapcsolódjon, ami a már létező hazai kis- és középvállalkozásoknak óriási lehetőség.

A program megállapodási szerződése előkészítés alatt áll, s leghamarabb 2003 júniusáig megtörténhet annak aláírása. Ám a magyar kormány határozatában kifejezte egyetértését azzal, hogy hosszabb távon hazánk teljes jogú ESA-taggá váljon, s ezért PECS-programot csak átmeneti megoldásnak tekinti.

ESA-űrprogramok Magyarországon

Forrás: ORIGO
Szegő Károly [origo]

Dr. Szegő Károly előadásából kiderült, hogy számos hazai kutatóhely már hosszabb ideje kapcsolódik európai űrprogramokhoz tudományos kutatás, vagy műszerfejlesztés/-építés formájában:

- a Nemzetközi Űrállomásra tervezett EXPOSE-kísérlet részeként dr. Rontó Györgyi vezetésével a Semmelweis Orvostudományi Egyetem Biofizikai Kutatócsoportja emberi DNS-minták sérülékenységét tanulmányozza szimulált űrbeli körülmények között;

- a Nemzetközi Űrállomáson és korábban több más emberlakta űreszközön járt Pille sugárzásmérő berendezés fejlesztése tovább folytatódik a KFKI-ban, dr. Apáthy István irányításával, az ISS DOSMAP program részeként;

Forrás: ORIGO
A Pille KFKI

- a Nemzetközi Űrállomás ESA MAP programjához kapcsolódó anyagtudományi kutatás is folyik a KFKI-ban, dr. Gránásy László vezetésével;

- a Nemzetközi Űrállomás MICAST programjához kapcsolódik a Miskolci Egyetemen dr. Roósz András vezetésével fejlesztett Univerzális Sokzónás Kristályosító ("űrkemence") is, amelyből egy példányt sikerült értékesíteni a NASA egyik kutatóintézete számára;

- az ENVISAT-műhold közepes felbontású optikai- valamint radarfelvételeinek felhasználásával bővítik és pontosítják európai szinten elismert növényzet- és árvíz-monitoring alkalmazásaikat a FÖMI munkatársai, dr. Winkler Péter vezetésével;

- dr. Balázs Lajos, az MTA Csillagászati Kutatóintézetének igazgatója vezeti az Infravörös Űrobszervatórium programjához kapcsolódó hazai fejlesztéseket, amelyek rendkívül pontos adatelemzést tesznek lehetővé;

- a KFKI Részecske- és Magfizikai Kutatóintézetében (RMKI) dr. Erdős Géza az irányítója az Ulysses napkutató-űrszonda által nyert adatok hazai feldolgozásának, amelynek célja a helioszféra háromdimenziós mágneses szerkezetének tanulmányozása;

- a KFKI RMKI-ben a SOHO űrobszervatórium adatait is elemzik, dr. Kecskeméti Károly vezetésével, hogy részletesebben megismerjük a naptevékenység földi hatásait;

- dr. Tátrallyay Mariella munkatársaival a CLUSTER-műholdak eredményeit vizsgálja a KFKI RMKI-ben;

Forrás: ORIGO
A Rosetta-űrszonda fantáziaképe ESA

- a magyar szakemberek legnagyobb mértékben a Rosetta-űrszonda programjában vesznek részt, amelynek keringőegységére felkerül a KFKI RMKI-ben készített plazmamérő egység, a leszállóegység fedélzeti tápegysége a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Mikrohullámú Híradástechnikai Tanszékén készül dr. Gschwindt András irányításával, adatgyűjtő egysége a KFKI RMKI-ben dr. Szalai Sándor irányításával, valamint szintén a leszállóegységre kerül a dr. Apáthy István és munkatársai (KFKI RMKI) által készített pormérő berendezés is.

A további előadásokból a hallgatóság megismerhette az ESA legfontosabb űrprogramjait; az európai űripar jelenlegi helyzetét és jövőbeli kilátásait; az Európai Unió elképzeléseit a következő években kiépítésre kerülő Galileo elnevezésű globális helymeghatározó rendszerre vonatkozóan; a Földmérési és Távérzékelési Intézet (FÖMI) fejlesztési terveit, amelyek alapját a földmegfigyelő ENVISAT-műhold felvételei jelentik; valamint áttekintést hallhattak a fiatal magyar űrkutatók szerepléséről és tevékenységéről a 2002. októberében Houstonban rendezett II. Űr-világkongresszuson.

Az űrnap programját poszterkiállítás egészítette ki, és dr. Both Előd, a MŰI igazgatója zárta éves beszámolójával, amelyben ismertette a 2002-es év legfontosabb eredményeit és a hazai űrtevékenység számára kedvező, közeljövőben várható eseményeket.

Csengeri Timea - Sik András

Ajánlat:

Európai Űrügynökség (ESA)

A Rosetta-program honlapja (ESA)

Magyar Asztronautikai Társaság

KFKI Részecske- és Magfizikai Kutatóintézete

MTA Csillagászati Kutatóintézete (Konkoly Obszervatórium)

Jéki László a Pilléről a Mindentudás Egyetemén

Almár Iván előadása a Mindentudás Egyetemén

Szegő Károly előadása a Mindentudás Egyetemén (előzetes)