Columbia: Oroszország kész segíteni

Vágólapra másolva!
Orosz űrkutatási szakemberek szerint könnyen leállíthatják az emberes amerikai űrrepülést legalább 2007-2008-ig, amíg új konstrukciók készülhetnek el. Álláspontjuk szerint ez megkérdőjelezi a Nemzetközi Űrállomás jövőjét is.
Vágólapra másolva!

Orosz űrhajózási szakértők szerint szinte bizonyos, hogy műszaki hiba okozta az amerikai Columbia űrrepülőgép katasztrófáját, de a tragédia okainak megállapítása nehéz feladatnak ígérkezik.

Forrás: NASAAz orosz Interfax hírügynökség által vasárnap megkérdezett specialisták nem zárták ki szabotázs lehetőségét sem, bár szerintük ez a legvalószínűtlenebb verzió. Egyöntetű véleményük viszont, hogy a tragédia az amerikai űrkutatás megtorpanását eredményezi, ami legalábbis rövid távon megkérdőjelezi a Nemzetközi Űrállomás (ISS) jövőjét is. Az orosz űrkutatási hivatal, a Roszaviakozmosz felajánlotta segítségét a tragédia okainak tisztázásához. Az orosz politikai vezetők közvetlenül a katasztrófa után részvétüket fejezték ki amerikai és izraeli kollégáiknak.

Szergej Gorbunov, a Roszaviakozmosz szóvivője vasárnap bejelentette, hogy az orosz fél kész amerikai megrendelésre Szojuz űrhajókat gyártani. Közlése szerint az orosz űrkutatásnak csak erre az évre vannak meg a szükséges hajói ebből a típusból, a 2004-es feladatokat ellátó két Szojuz még nem készült el. A Roszaviakozmosz szerint elképzelhető, hogy több Progressz teherűrhajó gyártására is szükség lesz, az ISS legénységének ellátása érdekében, mivel ezt a feladatot eddig javarészt az amerikai űrrepülőgépek látták el a maguk 100 tonnás kapacitásával, míg a Progresszek csupán 2-5 tonnányi terhet bírnak a világűrbe szállítani.

Vasárnap Bajkonurban a tervek szerint megtörtént annak a Progressz M-47-es teherűrhajónak az indítása, amely üzemanyagot, élelmiszert, dokumentumokat és berendezéseket szállít az ISS-re. Az űrhajó sikeresen pályára állt, és két nap múlva csatlakozik az űrállomáshoz.

Orosz szakértők véleménye szerint a Columbia végzetét okozó technikai zavarnak három forrása lehetett. A legvalószínűbbnek azt tartják, hogy az évek során elöregedett az űrrepülőgép fémszerkezete. A második helyre a Columbia egyik szárnyának a NASA által is jelzett sérülését tették az orosz specialisták. Álláspontjuk szerint nem zárható ki az sem, hogy az űrrepülőgép vezérlési rendszerében következett be zavar, akár az elektronikus rendszerek, akár valamelyik komputer meghibásodása miatt.

Az orosz űrkutatási szakemberek úgy vélték, hogy könnyen leállíthatják az emberes amerikai űrrepülést legalább 2007-2008-ig, amíg új konstrukciók készülhetnek el. Álláspontjuk szerint ez megkérdőjelezi a Nemzetközi Űrállomás jövőjét is. Elképzelhető, hogy az űrállomás átmenetileg legénység nélkül marad.

A Columbia űrrepülőgép tragédiája/tudomany/columbia/index.htmlFebruár 1-én, szombaton a Columbia űrrepülőgép a leszállás során, mintegy 15 perccel a landolás előtt megsemmisült. A gép fedélzetén tartózkodó hét űrhajós életét vesztette. A Columbia felszállásakor készült felvételeken látható, amint egy törmelékdarab ütődik a bal szárnynak. A NASA bejelentette: a tragédia okának megállapításáig leállítja az űrrepülőgép-programot. Részletes összeállításunk.