Megszólalt az elveszett marsszonda

Vágólapra másolva!
Jó hírek érkeztek a szerdán elhallgatott Spirit marsjáróval kapcsolatban: a szonda pénteken már kétszer is direkt kapcsolatba lépett a Földdel, és 10, illetve 20 percig adatokat is küldött.
Vágólapra másolva!

Friss információk - péntek (január 23.), 17.25 (időpontok közép-európai időben)

A NASA újabb információi szerint egy második kommunikációs kapcsolat is sikeres volt a Spirit marsjáróval. Ez közel egy órával az első kapcsolat (lásd korábbi frissítésünkben) után történt - 14.26-kor vette kezdetét -, 20 percig tartott, és az adatok már 120 bit/másodperces sebességgel jöttek.

Az adatok a felküldött földi parancsnak megfelelően érkeztek, ami azt jelentheti, hogy a kommunikáció kezd helyreállni.

Korábbi információk - péntek (január 23.), 15.20 (időpontok közép-európai időben)

A NASA bolygókutató űrszondákat követő földi hálózatának (Deep Space Network) Madrid mellett lévő rádióteleszkópján keresztül pénteken (január 23-án) 13.34-kor sikerült direkt kapcsolatba lépni a Spirit marsjáróval. A korábbi utolsó jelzés egy rövid életjel volt a bolygó körül keringő Mars Global Surveyor űrszondán keresztül (lásd a korábbi információknál).

A Spirit adását mintegy 90 perccel azután vették, hogy a leszállóhelyen felkelt a Nap. A mindössze 10 bit/másodperces adást tíz percig sikerült fogni.

Az elmúlt 48 óra eseményeinek fényében ez nagyszerű hír, ami máris a szondát irányító szakemberek felkészültségét és hozzáértését dícséri. A szonda életben van, van energiája, képes kommunikálni. Az irányítók jelenleg olyan parancsokat küldenek fel a szondának, hogy az próbáljon több információt küldeni állapotáról. Ezek alapján lehetne megkezdeni a hibajavítást, amennyiben erre lesz lehetőség.

Korábbi információk - január 23. (péntek), 9.40 (időpontok közép-európai időben)

A csütörtöki alkalommal (lásd lent) ellentétben az irányítók nem fogtak jelzést a Spirittől a Mars Global Surveyor űrszondán keresztül, amely pénteken (jan. 23.) hajnali 4 óra körül repült át a leszállóhely felett. Az eddigi elemzések során azonban ezt nem is várták, ugyanis közben arra jutottak, hogy a marsjáró úgynevezett biztonsági üzemmódba kapcsolt. Ennek oka egy olyan meghibásodás, aminek okát még nem ismerik, de folyamatosan dolgoznak a kiderítésén.

Amennyiben nem valamilyen komoly szerkezeti meghibásodásról van szó, hanem egy szoftveres problémáról, akkor egyáltalán nem reménytelen a helyzet: az eddigi jelzések alapján tudják, hogy a szonda életben van, és egy óvatos kommunikációs stratégiával közvetített parancssorral rá lehet bírni, hogy "hagyja abba a pihenést, és folytassa a munkát". A biztonsági üzemmódban elvileg maga a marsjáró is kezdeményezi a kapcsolatfelvételt.

Az irányítók pénteken 11 óra után - amikor a leszállóhely láthatóvá válik a Földről - megpróbálják közvetlenül (azaz nem űrszondákon keresztül) felvenni a kapcsolatot a Spirittel.

A megfeszített munkát igénylő probléma egyébként a lehető legrosszabbkor jött: a Spirit ikertestvére, az Opportunity ugyanis vasárnap reggel landol a Marson.

Korábbi információk - január 22. (csütörtök), 18.15 (közép-európai idő)

A Kaliforniában közép-európai idő szerint csütörtökön 18 órakor megkezdődött sajtótájékoztatón Pete Theisinger projektvezető elmondta: "nagyon komoly hiba van a Spirit marsjáróval". Az elmúlt időszakban több alkalommal próbáltak kapcsolatba lépni a szondával, de az továbbra sem küldött adatokat. Az egyetlen életjel egy ún. vivőjel (carrier signal) vétele volt a bolygó körül keringő Mars Global Surveyor űrszondán keresztül, ám még a Spirit állapotáról tájékoztató telemetriai adatok sem érkeztek.

Az irányítók folyamatosan dolgoznak a kapcsolat helyreállításán, és egyelőre nem ismerik a hiba okát.

Korábbi információk

Az irányítók tudtak parancsokat küldeni a szondának, és fogták a szonda szimpla jelzését arról, hogy az hallja őket, tehát a kommunikációs kapcsolat létezik. A probléma az, hogy a Spirit a tervezett időszakban nem küldött adatokat a leszállóhely felett átrepülő Mars Odyssey űrszondán keresztül. Közép-európai idő szerint a csütörtök kora reggeli órákban újabb lehetőség volt az adatátjátszásra a Mars Global Surveyor űrszondán keresztül, de a SpaceflightNow űrkutatási hírportál jelentése szerint ennek eredményességéről egyelőre nincs hír.

Az irányítók keresik a hiba okát. Tény, hogy a Mars Pathfinder 1997-es küldetése során is fellépett néhány alkalommal ez a jelenség.

A bejelentést követő sajtótájékoztatón elhangzott, hogy az ausztráliai rádióteleszkóp-állomás környékén nagy viharok voltak, s ez befolyásolhatta a rádiókapcsolatot abban az időszakban, amikor az aktuális parancsokat felküldték a szondának. Lehetséges, hogy ez módosította a szonda tevékenységét, és az egyszerűen folytatja az adatgyűjtést. Az irányítók dolgoznak a probléma megoldásán, és közép-európai idő szerint a késő délutáni órákban sajtótájékoztatót tartanak.