A Rosetta első napjai az űrben

Vágólapra másolva!
A start utáni harmadik napon a Rosetta már túl volt az első 1 millió kilométer megtételén. Pályájának kezdeti, földközeli szakasza lezárult, azóta másodpercenként 3,65 km-t (napi 315 ezer km-t) megtéve száguld a távoli cél, a Csurjumov-Geraszimenko-üstökössel tíz év múlva esedékes találkozója felé.
Vágólapra másolva!

A március 2-ikán 8 óra 17 perc 51 másodperckor végrehajtott sikeres start után gyorsan követték egymást az események. (Az időadatokat közép-európai idő szerint adjuk meg.) Két perc után leváltak a szilárd hajtóanyagú gyorsító fokozatok, az első fokozat hajtóműve még további 7 percig égett. Ezután a szonda ballisztikus, erősen elnyújtott Föld körüli pályára állt, majd 10 óra 14 perckor beindították a hajtóműveket, hogy elindítsák a szondát hosszú útjára. 10 óra 32 perckor a szonda sikeresen levált a rakétafokozatról.

11 óra 11 percre befejeződött a hatalmas napelemtáblák kinyitása. Működni kezdtek a szonda tájékozódását szolgáló műszerek, meghatározták a Nap és jó néhány kiválasztott csillag helyzetét. Az indítás és a pályára állítás zavartalan és sikeres volt. A pálya csak nagyon kis mértékben tért el a tervezettől.

Március 3-ikán, éjfél után másfél órával kinyitották a nagyteljesítményű antennát. Később alaposan ellenőrizték mindkét irányban a kapcsolattartást, két hullámsávban. Rendszeresen kontrollálták a legfontosabb kiszolgáló egységek működését, az energiaellátást, az adatkezelést és -továbbítást, az előírt pályán való mozgást ellenőrző egységeket, a hőmérsékleti viszonyokat. Minden rendben működött. A szondával folyamatosan tartották a kapcsolatot, a dél-amerikai űrközpont mellett észak-amerikai, több európai és ausztráliai földi állomás vett részt a Rosettával folytatott információcserében.

Március 5-ikén 11 óra 5 perckor hivatalosan is sikeresen befejezettnek nyilvánították a misszió első szakaszát. Ettől kezdve csak az ausztráliai New Norcia állomás biztosítja a rádiókapcsolatot, a földi irányítást a németországi Darmstadtból végzik. 2005-re készül el egy újabb, a Rosetta kiszolgálásra épített 35 méter átmérőjű parabolaantenna Spanyolországban, Cerebrosban. 2014-ben pedig újabb irányítóközpontok kapcsolódnak majd be: a leszállási manővereket Kölnből, a leszállóegység tudományos munkáját pedig Franciországból, Toulouse-ból irányítják.

Ha továbbra is minden ilyen jól működik, akkor a Rosetta átmenetileg kikerül a hírekből. Legközelebb akkor hallunk újra róla, ha jövő márciusban földközelbe jön.

Jéki László