Két gyöngyszem a Szaturnuszról

Vágólapra másolva!
Két újabb látványos képet mutatunk be az óriásbolygó körül keringő Cassini-űrszondától.
Vágólapra másolva!

Forrás: NASA

Ezt a felvételt a Szaturnusz északi féltekéje uralja, amely a bolygó felhőmentes felső atmoszférájában szóródó fény miatt most kékes színben látható. A kép jobb felső sarkában a Mimas hold bukkan fel, alul pedig a gyűrűrendszer részletét csodálhatjuk meg. A korong közepén végighúzódó sötét sáv a B-gyűrű árnyéka.

A 398 km átmérőjű Mimast sokan csak Halálcsillagnak nevezik, mivel a Star Wars-rajongók által jól ismert űrállomáshoz hasonlít. Az égitest különlegessége a Herschel-kráter, egy 130 kilométer átmérőjű alakzat, amit egy kb. 10 kilométer átmérőjű test becsapódása hozhatott létre. Ha a becsapódó test egy kicsit nagyobb lett volna, akkor a számítások szerint a hold szétszakad az ütközés következtében. (A közeli képet lásd korábbi cikkünkben.)

Forrás: NASA

Ezen a képen egy vékony, helyenként zavart szerkezetű gyűrűt figyelhetünk meg, amely az ún. Encke-résben helyezkedik el. Az Encke-rés a gyűrűrendszer külső pereméhez közel található, körülbelül 300 kilométer szélességű, viszonylag anyagmentes zóna. A résben a 20 kilométeres, aprócska Pan hold kering, amely gravitációs hatása révén "tisztán tartja" a területet, illetve befolyásolja a résben lévő gyűrű szerkezetét.