Kitört a SWAN üstökös

Vágólapra másolva!
Az esti égbolton megfigyelhető a felfényesedett C/2006 M4 (SWAN) jelzésű üstökös.
Vágólapra másolva!

A C/2006 M4 (SWAN) jelzésű üstököst 2006 nyarán fedezte fel Michael Mattiazzo és Robert Matson a SOHO napkutató űrszonda felvételein. A kométa szeptember végén jutott legközelebb a Naphoz, majd távolodása során olyan égi helyzetbe került, hogy hazánkból is megfigyelhető.

Az égitest csillagunk közelében kifényesedett, majd néhány napja egy komoly kitörésen ment keresztül. Nagy távcsövekkel a maghoz közel több anyagsugarat (jetet) is azonosítottak, és a központi kondenzáció is elnyúlt alakot öltött. Az üstökös fényessége ezért lényegesen meghaladja a korábban előrejelzett értéket, és kedvező fényviszonyok mellett akár szabad szemmel is megfigyelhető.

Az üstökösök megfigyelése sokkal inkább türelmet és sötét, derült eget, mint nagy távcsövet igényel. Ennek oka, hogy a kométák apró magjáról elszublimáló gáz és a vele kiszabaduló por egy ritka és változékony légkört alkot körülöttük: ez az üstökös kómája. Kedvező esetben a napszélnek és a Nap sugárnyomásának hatására ennek egy része csillagunkkal ellentétes irányban lemarad, "lemorzsolódik", ezt nevezzük csóvának.

A SWAN üstökösnél megfelelően sötét égbolt esetén a kóma és a csóva egyaránt látható. A kométa jelenleg a Corona Borealis (Északi korona) csillagkép területén van, de gyorsan halad a Hercules felé, mint azt az alábbi térkép is mutatja. Mindezek következtében kora este, 19-20 óra környékén, a teljes sötétség beállta után figyelhető meg északnyugati irányban az égen. Az üstökös megtalálásához feltétlenül használjunk térképet, enélkül szabad szemmel, de még távcsővel keresgélve is csak gyakorlott, az égboltot alaposan ismerők vehetik észre.

A sikeres megfigyeléshez egyrészt a sötéthez alkalmazkodott szem szükséges, ezért a megfigyelés előtt legalább 10-15 percig már a szabad ég alatt, a sötétben kell tartózkodnunk. Emellett szintén elengedhetetlen a zavaró fényektől távoli, sötét égbolt. Közvetlen fények, például utcai lámpák közeléből esély sincs a megpillantására, de még a kivilágított nagyvárosok sötétebb peremkerületei sem ideálisak, bár innen jó esélyünk lehet.

Forrás: MCSE

Az üstökös égi helyzete az elkövetkező napokban napnyugta után közel 3 órával, északnyugati irányban (MCSE)

A sötét egű, vidéki helyszínekről a legszebb az üstökös, ahonnan az elmúlt napokban hazánkból szabad szemmel többször is megpillantották. Ha megfelelő a helyszín és ideálisan sötét, derült egünk van, a teljes sötétség beállta után azonnal kezdjük el keresni az objektumot a Corona Borealis csillagkép északi, illetve a Hercules nyugati részén kisebb kézi távcsővel. Szerencsés esetben a kerekded, diffúz kómát sikerül majd megpillantanunk, amely egy kis felhőre emlékeztet. Az üstökösről sok szép felvételt készítettek Magyarországról is, ezekből az MCSE honlapján tekinthetnek meg egy összeállítást.

Kereszturi Ákos