Meteorit landolt egy fürdőszobában

Vágólapra másolva!
Újabb eredmények szerint a világűrből érkezett meteoritok hozhatták a Földre a rejtélyes fekete gyémántokat. Egy kevésbé különleges példány pedig egy amerikai családban okozott némi felfordulást az év elején.
Vágólapra másolva!

Garai József és Stephen Haggerty (Florida International University) fekete gyémántokat vizsgálták, hogy eredetüket megállapítsák. A kizárólag Brazíliában és a Közép-Afrikai Köztársaságban található drágakövek a normál gyémántoknál lényegesen ritkábbak, és sok apró gyémántszemcse összepréselődésével alakultak ki. Belsejük porózus szerkezetű (lásd a képen). Az eddig talált legnagyobb példány közel 600 grammos.

Égi eredet

Már korábban is szóba került, hogy ezek a sötét szemcsék az űrből is érkezhetnek, de erre eddig nem volt bizonyíték. Emellett a meteoritokban rendszeresen mutatkozó apró gyémántszemcsék is eltérnek a fekete gyémántoktól.

Az ékkövekként használt hagyományos gyémántokat gyorsan emelkedő magmatestek hozzák fel a földfelszín alól, 100 km-t is meghaladó mélységből. A gyors emelkedés során megtartják a mélyben, nagy nyomáson kialakult kristályszerkezetüket, ezért a földfelszínen előforduló legellenállóbb anyagok közé tartoznak. A fekete gyémántok azonban kivétel nélkül olyan geológiai környezetben fordulnak elő, ahol nyoma sincs ilyen magmaemelkedésnek, továbbá szerkezetük is különbözik a "hagyományos" társaikétól.

Garai és Haggerty a nitrogén és a hidrogén előfordulását vizsgálták a gyémántokban. Mérési eredményeik alapján a hidrogén jelenléte arra utal, hogy a szemcsék a csillagközi térből érkeztek. Feltehetőleg szupernóva-robbanások során kirepült anyagban jöttek létre, majd később egy, a csillagközi térben összesűrűsödő felhőbe jutottak. Ebből született a Naprendszer, végül pedig meteoritok formájában hullottak a Föld felszínére.

Utóbbi eseményre egy nagyobb vagy több kisebb meteorit lehullása alkalmával kerülhetett sor, egyes becslések szerint a 2,6-3,8 milliárd évvel ezelőtti intervallumban. Feltehetőleg akkor, amikor a két mai lelőhely egymáshoz közel volt, és Dél-Amerika Afrikával egy kontinenst alkotott. A közös eredetre utal még, hogy mindkét lelőhelyen hasonló a szén- és a nitrogénizotópok aránya a gyémántokban.

Meteorit a fürdőben

Egy teljesen átlagos meteorit okozott felfordulást nemrég egy amerikai családban. A New Jerseyben élő família ez év január 2-án kapott váratlan égi látogatót: a meteorit egy hangos dörrenés keretében érkezett lakásukba. A fürdőszobába lépve először háztartási balesetre gondoltak, amikor megpillantották a lyukat a plafonon és a padlón szétszórt törmeléket.

Hamarosan megtalálták a 6-7 cm-es, 340 gramm tömegű "tettest" a WC-kagyló mögött. A plafonon lévő lyukat tanulmányozva rájöttek, hogy felette, a tetőn is van egy hasonló méretű, nemrég keletkezett nyílás. Később a szakértői vizsgálat rámutatott, hogy egy vasmeteorittal volt dolguk. A becsapódás kisebb anyagi kárt okozott, de személyi sérüléssel szerencsére nem járt.

Bár a meteoritbecsapódások nem gyakoriak, az pedig még ritkább, hogy a jelenségnek közvetlen tanúja is van, történtek már veszélyes esetek. Néhány éve Spanyolországban egy házaspár autóját találta el egy kozmikus látogató. Szerencsére komoly sérülés nem esett, mivel az első két ülés között repült el a szélvédőn át érkezett test, de a sofőrnek a kormányon nyugvó kezét, pontosabban annak kisujját eltörte. Közel húsz éve Afrikában egy gyereket talált fejen egy diónyi meteorit - de annak kemény koponyájáról lepattant a kődarab, és komoly sérülést ez sem okozott. Sok hasonló beszámoló látott napvilágot az elmúlt években, amikor egy meteorit lakásban, esetleg közterületen landolt emberek közelében, de megbízható jelentés halálesetről szerencsére nem volt.

Az ilyen meteoritok tehát elhanyagolható veszélyt jelentenek például a háztartási vagy közúti balesetekhez képest. Ugyanakkor hosszú időskálán mérve a ritkább, de nagyobb becsapódásokkal már számolni kell. Egy nagyobb cunamit okozó, 100-200 méteres kisbolygó becsapódására néhány ezer évente kerülhet sor. Ekkor pedig már magas lehet az áldozatok száma, mint azt nemrég egy földrengéstől létrejött cunami példáján láttuk is.

Kereszturi Ákos