Szent Patrik zöld földje

Vágólapra másolva!
Ha jó idő van azért, ha rossz, akkor azért. Örömben, bánatban, magányban vagy társaságban, érkezéskor vagy távozáskor, de Dublinban mindig akad egy ok, hogy igyunk egy sört, vagy megkóstoljuk egy másikat.
Vágólapra másolva!

Dublint a vikingek alapították a IX. században, akik hódító akcióik alkalmával vetődtek a Liffey folyó két partjára, ahol meg is telepedtek. A túlnyomóan katolikusok lakta város, megtartotta a viking korban kialakult könnyűiparát és Dublinban ma is foglalkoznak vászonszövéssel, üveg, szappan, és papírgyártással, bútor és autói-iparral valamint whisky és sör-készítéssel.

A város látnivalói többnyire a Liffey folyótól délre találhatóak. Több utazási beszámoló is említés tesz a város és a folyó tisztaságáról, valamint arról hogy sok városi folyóval ellentétben a Liffey bizony halak és vízi élőlények otthona. Míg a városokban sikerült megoldani a környezetvédelem és az ivóvíz tisztaságának kérdését, addig vidéken még sok problémát okoz a mezőgazdasági munkák melléktermékeivel beszennyezett tavak helyzete. Az ivóvíz tisztasága a sörkészítés szempontból is fontos. Annak ugyanis egyik elengedhetetlen alapanyaga a jó minőségű víz.

A turisták gyakran elkedvetlenednek, mert gyakran előfordul, hogy épp csak megérkeznek Írország zöld szigetére, és máris szitáló eső fogadja őket. Szomorkodásra semmi ok: a golf áramlatnak köszönhetően ezek a kevéske csapadékot magukban tartó felhők hamar elszaladnak az égről, és a város vizes macskakövein ugyanúgy mehet tovább az élet. Dublinban enyhe telek, hűvös nyarak váltogatják egymást. Egyes turisták szerint a Dublin egének színei, a nap és felhők játéka, pont olyan, mint az óarany ír teába (nap) cseppentett fehér tejszín (felhők). Néha persze vihar is lehet belőlük.

A fapados járatokkal érkezők szerencsések, mivel Dublinnak nincs külön erre a célra létrehozott reptere, így a várostól mindössze tíz kilométere található központi repülőtérre érkeznek az úgynevezett lowcost járatok is. Innen több lehetőség is kínálkozik, hogy bejussunk a városba. A legolcsóbb, ha 1,65 euróért felszállunk a 16/a, vagy a 41-es buszok bármelyikére. A helyi BKV (DublinBus) által üzemeltetett 746-747-es járatokra már 5 euró egy jegy, és a beszámolók szerint, a buszok semmivel sem jobbak vagy gyorsabbak. Az Aircoach járatait csak vészhelyzetben vegyük igénybe, például reggel 6 előtt vagy este 11 után, mert igen drága, kb. 7 euró egy vonaljegy. Mivel Dublinban a belvároson belül nincsen semmilyen közlekedés, a buszok az O` Conell utcánál kiteszik az utasokat és visszafordulnak. Innen amúgy gyalogszerrel is felkereshetjük a város szinte minden nevezetességét, különös tekintettel a sörfőzdékre, pubokra.