Egyre több a veszteséges magyar tőzsdecég

Vágólapra másolva!
Csaknem 200 milliárd forint nettó nyereséget ért el a magyar vállalkozások krémjének tekinthető húsz A kategóriás tőzsdecég. A szép eredmények mögött azonban számos veszteséges társaság, valamint a bevétel és a profit erős koncentrációja húzódik meg.
Vágólapra másolva!

Május 14-ig kellett idei első negyedévi gazdálkodásukról beszámolniuk a Budapesti Értéktőzsde A kategóriájában jegyzett vállalkozásoknak. A társaságok a január elejétől március végéig tartó időszak eredményeiről a nemzetközi számviteli szabályoknak megfelelő konszolidált mérleget hozott nyilvánosságra.

A gyorsjelentések összesített adatai szerint a húsz A kategóriás tőzsdecég 198,6 milliárd forint adózás utáni eredményt ért el. Ez 28,1 százalékkal több az előző év azonos időszakában produkáltnál. Az érintett cégek nettó árbevételeinek összege ugyanakkor 30,3 százalékkal 1377,4 milliárd forintra emelkedett.

A nyereség és a bevétel jelentős növekedése mögött azonban veszteséges társaság, valamint a bevétel és a profit erős koncentrációja húzódik meg. A 20 vállalkozás adózott eredményének 97,2 százalékát a négy legjelentősebb tőzsdecég - az MTelekom, a Mol, az OTP Bank és a Richter - termelte, miközben sok társaság alig vagy egyáltalán nem bővítette profitját, sőt veszteségesek is akadtak.

A legnagyobb adózott eredményt a Mol és az OTP Bank érte el a vizsgált időszakban. Az olajcég 110,1 milliárd, a bank 46,2 milliárd forint nettó hasznot produkált. Jelentős nyereséget termelt még a az MTelekom és a Richter is. A távközlési vállalat 21,8 milliárd, a gyógyszergyár pedig 15,0 milliárd forint nettó profitot termelt.

A négy cég együttes nyeresége 193,0 milliárd forintra rúg, és a kategória cégei által elért haszon 97,2 százalékát teszi ki. Ugyanakkor a Danubius 2,361 milliárd, a TVK 1,255 milliárd, a Globus 757 millió, a Fotex 295 millió, a Zwack 263 millió, a Rába 181 millió forint veszteséget termelt.

A legnagyobb profitnövekedését a Synergon és a Linamar érte el az előző év azonos időszakához képest. Az informaitikai cég 298,5 a gépipari vállalkozás 84,1 százalékkal több nyereséget ért el, mint egy évvel korábban. Ugyanakkor veszteségessé vált a TVK és a Zwack, miközben a Danubius, a Fotex, a Globus és a Rába már az előző év azonos időszakában sem hozott profitot.

A legmagasabb árbevételt a Mol hozta, most 798,7 milliárd forint forgalomról számolt be. A második legnagyobb árbevétel az MTelekomé volt 153,3 milliárd forinttal. A harmadik legnagyobb bevétel az OTP Bank kamatkülönbözetének és más bevételeinek összeadásából adódik, ami 129,6 milliárd forintot tett ki.

Bevételének növelésében az éllovas az Állami Nyomda és a TVK volt. A nyomda 47,8 százalékkal, a vegyipari cég 43,4 százalékkal növelte árbevételét az előző év azonos időszakához képest. Átlag feletti bevétel növekedésről számolhatott még a Mol és a BorsodChem. A Fotexnek viszont 38,9 százalékkal, a Pannonplastnak pedig 20,5 százalékkal kisebb volt idén a forgalma, mint egy évvel korábban.

A gyorsjelentésekben közölt adatok az árbevétel és a profit gyors koncentrálódásáról is árulkodnak. A négy legjelentősebb tőzsdecég - az MTelekom, a Mol, az OTP Bank és a Richter - tavalyi és idei januártól márciusig tartó gazdálkodási időszakait összehasonlítva azok az árbevételből való részesedésüket 81-ről 82 százalékra, adózott nyereség tekintetében pedig 91,4-ről 97,2 százalékra növelték részesedésüket.

Még szembetűnőbb a Mol és az OTP Bank összesített térnyerése a forgalomból és a profitból. Azok ugyanis az árbevételből való részesedésüket 58-ról 62 százalékra, adózott nyereség tekintetében pedig 72,7-ről 78,7 százalékra növelték részesedésüket

Giczi József