A cégek várják az elbocsátott közszolgákat

Vágólapra másolva!
Némi átképzéssel, a fokozott munkatempó felvétele után van rá esély, hogy az államszervezeti karcsúsítás folyamán utcára kerülő emberek ismét álláshoz jussanak a versenyszférában - írja a Napi Gazdaság.
Vágólapra másolva!

Ellentétes reakciókat váltott ki az érdekvédelmi szervezetekből az a hír, hogy a Suzuki Zrt. volt közalkalmazottakkal, köztisztviselőkkel bővítené munkaerőbázisát. Meglepő módon azt, hogy a közszférából kikerülők jelentős arányban találjanak helyet a versenyszektorban, a munkaadók könnyen elképzelhetőnek tartják, a munkavállalók viszont alig látnak esélyt erre.

Kifejezetten pozitív kezdeményezésnek, racionális üzleti lépésnek tartja a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) az autógyártó bejelentését, ám egyelőre úgy tűnik, csak elszigetelt kezdeményezésről van szó. Dávid Ferenc, a VOSZ főtitkára szerint hozzáigazítható az állami szférából kikerülők képzettsége a versenyszféra követelményeihez. Eleve sok állami hivatalban dolgozó ember rendelkezik nyelvtudással, felsőfokú végzettséggel, emellett pedig hozzászoktak a bonyolult munkafolyamatokhoz és kitűnően átlátnak bizonyos, a nagyobb szervezetek működéséhez kapcsolódó összefüggéseket. A személyzeti politikával kapcsolatos ismeretek vagy az államigazgatásban elengedhetetlen jogi tudás vállalati szinten is használható, ráadásul a középgeneráció tagjainak - azoknak, akik még nem mehetnek nyugdíjba, de már túl idősek ahhoz, hogy teljesen új területre lépjenek - nem is marad más esélye, mint a versenyszektor.

A VOSZ álláspontja szerint az államnak - a megyéknek, a munkaügyi központoknak és az Állami Foglalkoztatási Szolgálatnak - a rendelkezésére áll a megfelelő apparátus ahhoz, hogy koordináljanak egy kiterjedt mozgalmat, amely a közszféra dolgozóinak versenyszektorba áramlását segíti.

A közigazgatási munka speciális tudást feltételez. A korábbi elbocsátások tapasztalatai szerint még az egyébként keresett végzettséggel rendelkező - jogász, mérnök, közgazdász - állami alkalmazottak is nagyon nehezen, hosszú átképzés után találtak munkát.

- A magyar munkaerőpiacra egyébként sem jellemző a komoly bővítés, és a megszorító intézkedések következtében a vállalkozások nemhogy bővíteni nem fognak, inkább csökkentik az alkalmazotti létszámot - mondott egy ellenérvet Fehér József, a Magyar Közszolgálati és Közalkalmazottak Szakszervezetének (MKKSz) főtitkára. Az MKKSz munkatársainak az a tapasztalata, hogy a közigazgatási mentalitás nem mindig kívánatos a versenyszférában, és az elbocsátottak képesítéstől függetlenül nagyon nehezen tudnak elhelyezkedni.

A köztisztviselői kar létszámának csökkentése néhány minisztériumban már elkezdődött, a többiek esetében vélhetően arra vártak, hogy hatályba lépjen az elbocsátások feltételeinek lazítását tartalmazó, hétfőn elfogadott törvény. A létszámleépítés 2006 végéig befejeződik. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár legfrissebb adatbázisából nem mutatható ki, hogy az állásukat veszélyben érző dolgozók tömegesen mennének betegszabadságra, megakadályozandó az elbocsátást - igaz, a statisztika még nem tartalmazza a júliusi folyamatokat