Hajózásba fektetnének a balatoni települések

Vágólapra másolva!
Ellenzi a Balatoni Hajózási Zrt. 49 százalékos részvénycsomagjának nyilvános pályázaton való meghirdetését a huszonkét többségi tulajdonos önkormányzat, és azt kérik a kormánytól, hogy az ÁPV Zrt. számukra ajánlja fel megvételre a tulajdonrészt. Erre egyébként korábban a pénzügyminisztertől is garanciát kaptak.
Vágólapra másolva!

A balatoni önkormányzatok a pénzügyminiszter ígérete miatt nem számítottak arra, hogy az ÁPV Zrt. nyílt pályázat kiírásáról dönt - mondta Balázs Árpád, a Balatoni Szövetség (BSZ) elnöke, Siófok polgármestere azt követően, hogy a 22 önkormányzat polgármestere pénteken Tihanyban tanácskozot. Abban bíztak, hogy a pénzügyminiszter ígéretének megfelelően meghatározott pénzügyi konstrukció alapján megvehetik a tulajdonos önkormányzatok a kisebb részvénycsomagot - tette hozzá. A BSZ elnöke szerint a pénzügyi konstrukció alapját az képezné, hogy a cégnek az úgynevezett közhasznú tevékenységét, a tömegközlekedést szolgáló vagyontárgyait ingyen kaphatnák meg az 51 százalékban már tulajdonos önkormányzatok, míg a vitorláskikötőket és más üzleti célú létesítményeket megvásárolnák.

Balázs Árpád szerint a 49 százalékos részvénycsomag ára valamivel meghaladja az 1,6 milliárd forintot, amelyből több mint egymilliárdot tesz ki a közforgalmú hajózást szolgáló vagyonrész. Hangsúlyozta: mintegy 400-500 millió forintra értékelhetőek az üzleti célú vagyonelemek, s a tulajdonos önkormányzatok csak ezt szeretnék megvásárolni.

Suchmann Tamás, a Balaton Fejlesztési Tanács (BFT) elnöke azt mondta: 2006 májusában a pénzügyminiszter azt közölte levélben a BFT-vel és a többségi tulajdonos önkormányzatokkal, hogy a hajóscég 49 százaléknyi tulajdonának egy része ingyenes vagyonjuttatással, a másik része pedig - például a vitorláskikötők - piaci értéken kerülhet a 22 önkormányzat tulajdonába. "Ehhez a vegyes megoldáshoz a kormány döntése szükséges, s a polgármesterek a pénteki tihanyi tanácskozásukon arra hatalmaztak fel, hogy erről folytassak tárgyalásokat a pénzügyminiszterrel és a kormányfővel is" - tette hozzá a BFT elnöke, megjegyezve, hogy a részvénycsomag értékesítéséről az ÁPV Zrt. még nem írta ki a nyílt pályázatot, arról még csak döntést hozott. Suchmann Tamás szerint a közérdek azt diktálná, hogy azok kapják meg a tulajdoni részt - és méltányos áron -, akiknek a területén vannak az ingatlanok. Ezek pedig a cégben már többségi tulajdonos önkormányzatok - hangsúlyozta a BFT-elnök.

Milliós felújítások

Mindeközben pénteken új kikötői épületet avattak Tihanyban és Siófokon. Tihanyban 30 millió forintba került a hajóállomás épülete, amely mellett megújult a kikötő teljes elektromos- és közműrendszere, s térség világítása is - mondta az avatáskor Horváth Gyula, a Balatoni Hajózási Zrt. vezérigazgatója.

Tósoki Imre, Tihany polgármestere az ünnepségen elmondta: a minőségi turizmus érdekében fejlesztésekre van szükség, ezért a hajóscéggel összefogva a tihanyi kikötő és az előtte lévő tér, valamint az elhanyagolt Sport étterem, továbbá a park és parkolók teljes megújítását tervezik. A jövő hónapban írják ki a tervpályázatot - tette hozzá. A polgármester kitért arra is, hogy díszburkolatot kap a kikötő előtti parti sétány és a település központja is, ahonnét "kiszorítják" az autókat, hogy Tihany történelmi, műemléki központját csak gyalogosan lehessen megközelíteni.

Siófokon Horváth Gyula és Balázs Árpád, a város polgármestere közösen avatta fel a kikötő 40 millió forintból megújult állomásépületét. A hajóscég vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy Siófokon van a Balaton legnagyobb és legforgalmasabb hajóállomása, s halaszthatatlan volt már a központi forgalmi és pénztárépület megújítása. Beszédében kitért arra is, hogy az idei balatoni hajósszezon igen jól indult; a személyhajókon május 15-ig már több mint kilencezren utaztak, ami 18 százalékkal több az előző év hasonló időszakának forgalmánál. Hozzátette: a kompokat viszont 110 ezren vették már igénybe eddig (idén télen sem kellett leállniuk), ami 47 százalékos forgalom-növekedést jelent a múlt év első feléhez viszonyítva.

Balázs Árpád polgármester szerint Siófoknak az egyik legfontosabb pontja, kirakata a kikötő, amelynek a fejlesztését folytatják tovább; rendezik és parkosítják a sétányt, a mólót, a közeli nagystrandon pedig egy szórakoztató klubházat létesítenek. Csak a klubház építése 150 millió forintba kerül, a kialakítandó nagy parkoló helye - több száz kocsi befogadására lesz alkalmas - 250 millióra rúg, de megújulnak a strand kiszolgáló egységei is. A kétéves fejlesztés teljes értéke az egymilliárd forintot is meghaladja majd - tette hozzá a polgármester. Balázs Árpád hangsúlyozta azt is, hogy az elkövetkező ötéves időtartamban minden évben két felújított szállodát adnak majd át Siófokon, s ezzel a város eléri azt a célkitűzését, hogy az ország, sőt Európa egyik legelegánsabb fürdőhelyévé váljon.