Lust Iván: A páciensnek is dolgoznia kell

Vágólapra másolva!
Dr. Lust Iván, pszichoanalitikus, a Női lapozó lelki tanácsadója volt a Társalgó vendége. Szakértőnkkel a lelki segítés nehézségeiről, a különféle pszichés bajok eredetéről és megoldásának módjairól beszélgettünk. Arról is szó esett, hogy miért ciki még manapság is bajainkkal pszichológushoz fordulni, és hogy mekkora szerepe van a családnak, hogy egészségesek legyünk lelkileg is.
Vágólapra másolva!

- Mi vezette erre a pályára, mi a szakterülete? (ikork)
- Nagyon röviden, két dolog vezetett erre a pályára, az egyik a lelki betegekkel szemben érzett nagy szimpátiám, a másik meg a saját személyes gondjaim megoldása. Szakterületem felnőttekkel és serdülőkkel folytatott pszichoterápia, másrészt oktatás.

- Sajnos ma nehéz bekerülni pszichológus szakra, akik pedig másoddiplomásként szeretnék elvégezni, azok majdnem a nappalis tantervvel és elfoglaltsággal tehetik ezt meg, ami egy dolgozó embernek elég nehéz. Mi a véleménye az itthoni képzésről, ön mit tapasztal, miért ennyire népszerű ez a szakma? (ikork)
- Valóban úgy tűnik, hogy divatszakma, pedig mint karrier és megélhetés nem nagyon nyerő. Azt hiszem, hogy sok pszichológia iránt érdeklődő embert a saját lelki életével kapcsolatos kíváncsiság visz erre a pályára.

- Mi a véleménye arról, hogy egyre kevesebb gyermekpszichológus van, pedig szükség lenne rájuk? (ikork)
- Tényleg szükség van gyermekpszichológusokra, és én nem tudok róla, hogy csökkent volna a számuk. Amit inkább látni, hogy az olyan egészségügyi munkahelyek száma csökken, ahol pszichológiai segítséget, pszichoterápiát nyújtanak gyereknek, felnőttnek.

- Hogyan viszonyul a pszichiátereket, pszichológusokat érő sok támadáshoz? (epo)
- Részben megérdemeljük, részben viszont tájékozatlanságon, félreértéseken alapulnak, és hát az emberek indulatosságán, hogy sehogyan sem tudnak találni valakit, aki tényleg megoldja a gondjaikat. Ezért aztán azokra haragszanak, akiknek ez a foglalkozásuk.

- Mit jelent a pszichoanalízis? (Alexa-Cegled)
- A pszichoanalízis olyan lélektani gyógymód, amelyben a szakember és a páciens hosszú időn át - éveken keresztül - rendszeresen beszélget. Ennek során szoros lelki kapcsolat alakul ki közöttük. Ennek az a haszna, hogy a páciens fokozatosan megérti saját belső világát, pozitív tapasztalatokat szerez egy segítő szándékú emberrel kapcsolatban, mindez oda vezet, hogy megtanulja jobban elengedni és ugyanakkor jobban szabályozni saját magát. Így jobban fogja érezni magát a bőrében, és hatékonyabb is lesz a világban.

- Sűrű az, hogy orvos és páciense közt párkapcsolat alakuljon ki egy pszichoanalízis során? (ikork)
- Az orvos és páciense között kialakuló párkapcsolat egyáltalán nem gyakori a pszichoanalízis során. Sőt, éppen a pszichoanalízis az az irányzat, amelyik nagyon fontosnak tartja az orvos-páciens kapcsolat átlátható és korrekt fenntartását. Az egy másik kérdés, hogy minden pszichoterápiában sok érzelem szabadul fel, de ezek nem arra valók, hogy visszaéljünk velük. A feladat a páciens érzelmi életének megértése, ezt pedig akkor lehet elérni, ha mindazt, amit a páciens érez, igyekszünk minél jobban megérteni, és vele is megértetni.

- Manapság működnek-e még a hosszú, többéves analízisek? Nem nagyobb-e az igény a gyors megoldásokra lelki bajok esetén is? (eliska)
- A pszichoanalízis valóban nagyon időigényes módszer, klasszikus formájában kissé visszaszorult, de nagyon sokféle terápiában használják a felismeréseit. Ma mindenre gyors és költséghatékony megoldást akarunk találni. Az igazán lényeges emberi dolgokban ez nem megy. Ezt viszont nehéz tudomásul venni, mármint hogy lelki életünk, emberi kapcsolataink nem kezelhetők közgazdasági szempontok alapján. Vagy ha igen, akkor az már nem az emberi kapcsolatokról szól.

- Mi a véleménye a tudattalan tudatosításról? (Melissa)
- Ez volt a klasszikus pszichoanalízis programja, bizonyos értelemben ma is érvényes. Ha többet tudunk azokról az erőkről (vágyak, félelmek), amelyek befolyásolják gondolatainkat és viselkedésünket, akkor kevésbé vagyunk kiszolgáltatva saját lelki életünknek.

- Mi alapján működik a Szondi-teszt? Csalhatatlan? Értelmezése szubjektív? (epo)
- A Szondi-tesztet rengeteget kritizálják, mert nem tartják tudományosan megalapozottnak. Ugyanakkor a klinikai pszichológia nagyon jól tudja használni. Ez ellentmondás, de sok olyan módszer van, ami jól beválik a gyakorlatban, tudományosan mégsem tudjuk igazolni.

- Egy pszichológus kihez megy, ha felgyülemlik benne a páciensek problémái által felgyülemlett stressz? (Legolas)
- "Doktor úr, a maga szíve sose fáj?" - volt egy ilyen régi sláger. Ha jól működik a pszichológiai szakma, akkor a nehéz páciensekkel foglalkozó szakemberek rendszeresen össze tudnak ülni megbeszélni szakmai problémáikat. Sajnos legtöbbször erre már nem jut idő, így mindenkinek magának kell kezdenie valamit a felgyülemlett feszültségekkel. Nem könnyű dolog, de meg lehet tanulni.