Nemes Antónia: Az alkoholizmus kiolvasható

Vágólapra másolva!
A grafológia nagyon sokat merít a pszichológusok által használt térszimbolika elméletéből - mondta Nemes Antónia, a Női Lapozó grafológus tanácsadója, aki Kovách Reginával karöltve többek között az alkoholizmus kézírásunkra gyakorolt hatásáról, írásunk változékonyságáról, valamint a jobb és balkezesek közötti különbségekről beszélt az [origo] Vendégszobájában.
Vágólapra másolva!

Mit jelent a grafológia? (DjPeetBoy)
- A grafológia elnevezés a 19-dik századból, Michontól származik: grafo + logosz, írásvizsgálattal foglalkozó tudományt jelent.

Mennyire elfogadott és elismert "tudomány" a grafológia? (sherry33)
- A grafológia ma az állam által elismert szakma: OKJ-s vizsgát lehet tenni belőle. A pszichológián belül is kezdi elnyerni a helyét, a klinikai szakpszichológusok írásszakértő képesítést is szerezhetnek. Számos cég, köztük sok külföldi szereti alkalmazni a grafológiát a munkaerő-kiválasztásnál, team-vizsgálathoz.

Milyen területeken alkalmazzák a grafológiát? (No1 vera)
- Például a fiatalok pálya-orientációjában tudunk segíteni. A középkorúaknak pályaváltásban: mi másra lenne képes az illető. Van párkapcsolati vizsgálatunk, melyben a kapcsolatban rejlő lehetőségeket és problémákat tárjuk fel. A gyerekrajzok elemzésével a gyerekek nehezen megnyilvánuló szorongásait, problémáit vagy képességeit tudjuk vizsgálni. Sokat tud segíteni a grafológia a pszichológusok, pszichiáterek munkájában és persze az előbb említett HR-területen is: munkaerő, vezető kiválasztása, a csoporton belüli feszültségek, kommunikációs problémák is feltárhatóak a grafológia segítségével. Egy grafológiai konzultáció legtágabban az életvezetésben és az önismeretben segíthet.

Milyen készségek szükségesek e tudomány elsajátításához? Valamiféle előismeretekre gondolok elsősorban? (Gumicheezma)
- Készség helyett inkább motivációról beszélnék: elsősorban a kíváncsiság, hogy érdekeljen a másik ember. Emellett, ha az ember motivált, kell egy bizonyos, aprólékos munkára való képesség, hiszen egy grafológiai elemzés sok órás mérésből, számolásból áll, és egy rövidebb szakaszból, amikor ebből a halmazból a grafológus megpróbálja összeállítani a személyiségképet.

Pontosan milyen módszeren alapul a grafológia? Nagyon érdekel, hogy lehet kiolvasni a tulajdonságokat. (Alvina17)
- Hát, a hat féléves grafológus képzés tananyagát nehéz most így összefoglalni, de annyi a lényege, hogy az írás egy bizonyos mozgás. A mozgásunk jellemző ránk, az írómozgás könnyen vizsgálható, mivel nyoma megmarad a papíron. Ráadásul a betűk külön jelentéssel is bírnak, ezáltal is segítenek az értelmezésben. Ahogy a grafológiai cikkekben is bemutattuk, a grafológia nagyon sokat merít a pszichológusok által is használt "térszimbolika" elméletéből, vagyis hogy a papír kihasználásában külön jelentősége van a fent és lent, jobbra és balra haladó mozgásnak, térkitöltésnek.

Fotó: Fábián ÉviVéleményetek szerint mennyire tudja az ember befolyásolni az írását? (@WildRose)
- A pszichológia szerint 7+-2 dologra tudunk figyelni egy adott időben, ennyi jellemző persze megváltoztatható a kézírásban, de a grafológus több mint száz írásjellemzőt vizsgál.

Volt már arra példa, hogy saját vagy akár nemzetközi történelmi személyeket vizsgáltak ezzel az eljárással? (WDavis)
- Igen, történelmi grafológiának nevezik a grafológiának ezt a területét.

Mit jelent, ha valakinek balra dőlnek a betűi? (woooodoobaba)
- Sok mindent jelenthet: egy jel, pláne, ha fiktíven beszélünk róla: nem jel, de például jelenthet introverziót vagy passzivitást.

Mennyire szokott igaz lenni egy jellemrajz egy bizonyos írás alapján? (monyecka 77-66)
- Teljes mértékben, de mindig szupervízióban dolgozunk.

Csúnyán írok, és hiába gyakorolok otthon, nem tudok szépen írni. Egyszer majd fogok? (DjPeetBoy)
- A grafológus nem ismerni a csúnya írás kifejezést, de írásfejlesztéssel javítható.

Változik-e az ember kézírása életében? (DjPeetBoy)
- Természetesen változik, a személyiségben történő változások egy idő után a kézírásban is megjelennek.