Parti Nagy Lajos: "A művészet szerény meszelt csík"

Vágólapra másolva!
Pálfi György Taxidermiá-ja kapcsán most az is megismerte Parti Nagy Lajos nevét, aki nem megszállott követője a kortárs irodalomnak, a filmhez ugyanis az író két novellája szolgált alapanyagul. "Margittay Edina még soha nem volt egymáséi" - így kezdődik a Sárbogárdi Jolán álnéven írt frenetikus Romana-paródia, és "hazám hazám te min - de nem" sorok fordítják ki Bánk Bán hazafias áriáját. Parti Nagy humora túlnyúlik a szépirodalom szűk berkein. Szerinte a művészet ráadásul nem útjelző, legfeljebb szerény meszelt csík az utak mentén.
Vágólapra másolva!

Mennyire vett részt Pálfy György filmjében, a Taxidermiá-ban? [rodolfo]
- Csak annyira, hogy enyém a két novella. Nem én írtam a forgatókönyvet, és ez így is volt jó. Amikor megkérdeztek, akkor szívesen elmondtam a véleményemet a soros forgatókönyv-változatról.

Tetszett az elkészült film? [koltokoltokolto]
- Igen, nagyon.

Nem bosszantotta a sok leegyszerűsítés? [neurotoxin]
- Nem. A film mint művészet olykor kénytelen konkrétabb lenni, mint az irodalom. Vagy megmutatom vagy nem - tehát kénytelen leegyszerűsíteni.

Mi a kedvenc terepe? Novella? Kisregény? Esetleg a színpad? [neurotoxin]
- Nem véletlen, hogy annyi színházi munkát vállalok el, de igaziból nincs kedvenc terep. A nyelv a kedvenc terep.

Pont erre kérdeztem volna rá. Úgy tűnik, Ön afféle hangszerként éli meg a nyelvet. A mindennapi életben is folyamatosan játszik vele vagy csak a műveiben? [neurotoxin]
- A közértben az ember használja a nyelvet - és nem játszik vele. Ez olyan lenne, mintha egy autóversenyző állandóan versenyautóban érezné magát. Persze az embernek állandóan jár az agya, ilyen értelemben az írók számára nincs is mindennapi élet - illetve az írói élet is teljesen mindennapi.

Mi a véleménye az olyan szavakról, mint "szenya", "ajesz", "zsé", stb? [koltokoltokolto]
- Szeretem őket, mint minden nyelvi képződményt, olyikat használom, olyikat nem. Mi az ajesz?

Ajándék. :-) [koltokoltokolto]
- Jól van, erre gondoltam.

Mit gondol az "írástudó" felelősségéről? Ez manapság elég időszerű, nem gondolja? [ozzzzzzo]
- Az írástudóknak mindig is volt és lesz felelősségük, ez mindig időszerű. De nem gondolom azt, hogy a társadalomnak csak egy kicsi szeletkéje lenne írástudó, tehát ez nem egy kaszt felelőssége.

Ön miben látja a művészet útjelző szerepét? [lollypop]
- A művészet nem útjelző, legföljebb szerény meszelt csík az utak mentén: ajánlat - nem pedig kötelező haladási irányok profetikus bejelentése. De látja, ez is egy kijelentő mondat lett, holott jobb lett volna kérdeznem...

Úgy értem, miben keresi a modern művészet a művészet sajátos mivoltát? [lollypop]
- Én legföljebb az irodalomról tudnám - erősen a magam praxisa szerint - kijelenteni, hogy mi ez a sajátos mivolt: a nyelv. Legalábbis számomra.

Hogyan látja, Ön visszanyúl a régi idők költészetéhez vagy saját stílusa van? [melírmen2]
- Minden saját stílus a régi idők költészetének sajáttá, egyszerivé és sosem volttá keverése.

Kinek ír? Talán butának tűnő kérdés, de amikor az ember visszaolvassa, amit írt, gyakran rájön, hogy ezt valaki ízléséhez igazodva vagy valaki megörvendeztetésére írta. [neurotoxin]
- Pedig nem. Mindenkinek írom, aki olvassa. Azzal persze tisztában vagyok, hogy amit írok, nem az a populáris, könnyen emészthető olvasmány.

Melyik a kedvenc műve? [Mr. Babyboy]
- A sajátjaim közül nincs kedvenc, mindig az utolsó: most éppen a tavaly megjelent A fagyott kutya lába. De lehet, hogy ha muszáj lenne egyet választani, akkor a Sárbogárdi Jolán : A test angyala című kisregényt választanám.

Tervezi, hogy folytatja ezeket a Sárbogárdi Jolán-történeteket? [neurotoxin]
- Nem tervezem, de ez nem jelent semmit.

Ezek szerint nem tervszerűen ír? Máshogy fogalmazva: mi dönti el, hogy minek áll neki éppen? [pala00]
- Nagyon sok minden meg van kezdve, a gépben is, a fejemben is. Nehéz formulázni, hogy mikor, miért, melyik lesz kész - persze azért a véletlennek nagy szerepe van.

Hol szeret írni? Íróasztalnál van ihlete vagy pedig egyéb barátságosabb helyeken? [Mr. Babyboy]
- Mi barátságosabb hely, mint egy íróasztal?

A Margitszigeten a tölgyfák alatt. :) Az például egy barátságod hely :) [Mr. Babyboy]
- Igen, az egy barátságos hely, ha Arannyal találkozhatnék, minden nap kimennék oda. Nyilván szeretnék egy tengerparti teraszon írni, de hát az nincs kéznél, úgyhogy marad a számítógép.

Meg tud-e élni legalább egy Parti Nagy az írásból Magyarországon? Vagy Önnek is meg kell hoznia a kompromisszumokat? [pala00]
- Meg lehet élni, csak sokat kell dolgozni. De azt hiszem, hogy elég kevés kompromisszumot kellett hoznom, másként szólva amihez a nevemet adtam, azt bármikor elvállalom. Saját műveket is, négerbe pedig hál' isten még nem kellett írnom és talán ezután sem kell...

Ön szerint baj, hogy kevesebbet olvasnak az emberek? Ez szerintem nem annyira egyértelmű. [drazse]
- Szerintem sem egyértelmű. Természetes, hogy kevesebbet olvasnak, hisz az elemi sztori-éhséget egyszerűbben elégíti ki a mozgókép vagyis a televízió. Lehet, hogy kevesebben olvasnak, de ők talán tudatosabb olvasók, és talán a továbbhagyományozási képességük is erősebb.

Gondolkozott már azon, hogy amit írt, abban szerepeljen is? [Endy02]
- Flaubert bonmot-ját tudnám idézni: " Bovaryné én vagyok". Úgy értem, valamennyire minden írásomban benne vagyok.