Spiró: Banánköztársaságokhoz hasonlítunk

Vágólapra másolva!
A demokrácia csak azért jó, mert meggátolja, hogy diktatúra legyen, a vallás pedig szükségszerű irracionalitásunkból következik - véli Spiró György író, aki a Vendégszobában a kereszténységről és a demokráciáról beszélt. Tanúi lehetünk, ahogy a Fogság főhőse, Uri lelép a regény lapjairól, és chatelni kezd.
Vágólapra másolva!

Miért pont az írás mellett döntött? [Baxxter]
- Kizárásos alapon kellett döntenem. Nem lehettem zenész, sem fizikus, így lettem író.

A másik kettő miért nem lehetett? [..Sziszy..]
- Nyolc évig hegedültem, de ahhoz, hogy zeneszerző lehessek, zongorázni kellett volna. A zongorabérlet viszont drága volt, úgyhogy erről le kellett mondanom. Fizikus azért nem lettem, mert akkoriban még csak Dubnába mehettem volna magfizikusnak, ahhoz pedig nem volt kedvem.

Ön szerint miért van az hogy szinte minden irodalmár zenész szeretne lenni, de legalábbis nagyra értékeli a zenét? [Herr Jürgen]
- Találkoztam már botfülű írókkal is, de valóban igaz, hogy a zene, mint a legtisztább művészi forma, rendkívüli előnyökkel rendelkezik. A legtöbbet a művészi formáról 16 éves koromban egy fiatal zeneelmélet-tanártól kaptam, aki hármunknak fél éven át Beethoven Esz-dúr zongoraverseny-ét elemezte.

Mit ért azon, hogy a legtisztább művészi forma? [Herr Jürgen]
- A szóbeli művészetek óhatatlanul olyan fogalmakkal dolgoznak, amelyeknek konkrét jelentésük van, emiatt mindig van bennük valami "földiség". A zene anyagtalan és nem fogalmi. Ugyan a romantika végén megpróbáltak úgynevezett programzenéket írni, de ez a zenét tönkre is tette.

Nagyon szerettem a Fogság-ot, még családom irodalmat kevésbé szerető vagy értő tagjai is imádták. Önnek is ez a kedvenc műve a sajátjai közül? [lampaernyo81]
- Nem feltétlenül. Van néhány kedvencem, amelyek nem lettek ennyire sikeresek. Amúgy a Fogság-hoz még nincs meg a kellő távolságom, úgyhogy nem tudom, voltaképpen milyen is.

A Fogság igazi nagy sikert aratott kalandregénye - azt is mondhatnánk -, kiszolgálja a közízlést. Ez tudatos volt az ön részéről vagy a véletlen műve? [.Angelina Jolie.]
- A közízlés ennyire sötét világot nem szokott szeretni, ezért nagyon meglepett, hogy mégis ennyien végigolvasták. A közízlés szereti a giccset. Azt ugyan nem tudom, hogy mennyire jó mű a Fogság , de giccsnek biztosan nem felel meg.

Miért a Fogság címet adta regényének? A főszereplő Uri minek a foglya? [gandalf]
- Sok mindennek a foglya szegény. Foglya a zsidóságnak, a gyönge fizikumának, a nemének, meg annak, hogy egyáltalán embernek született.

A Fogság című könyvéből oly sok részlet kimaradt. Ön szerint lehetséges, hogy egy másik könyvben olvashatjuk? [I__Ildikó__I]
- Vérzett a szívem, hogy rengeteg isteni sztori nem fért bele, de erről a korszakról más művet nem tervezek.

Várható-e, hogy film készül a Fogság-ból? [nxt]
- Körülbelül 2080-ra teszem, hogy Hollywood felfigyeljen rá. Nagyon rossz film lesz, de az unokáimnak sokat fognak fizetni. A magyaroknak nincs pénzük megcsinálni a filmet.

A Fogság megírása óta foglalkozik a Római Birodalom és a kereszténység korával? [lampaernyo81]
- Nem.

Fotó: Marton Bálint

Ha jól értem, ön szerint a kereszténység hódítása a véletlen műve. Nagyjából ezt tanultuk Kádár alatt is az isiben... [makkmarczi75]
- Kádár alatt semmit sem tanultunk a kereszténységről. Egyáltalán nem azt gondolom, hogy a kereszténység kialakulása és elterjedése véletlen lett volna. Szerintem a Fogság-ban leírt, kibírhatatlan világ ideális talaja volt egy egészen különös, nagyon mélyen spirituális vallásnak, amelyhez fogható korábban fel sem merült. Én legalábbis ennek a bemutatására vállalkoztam abban a regényben.

Miben érzi kitüntetettnek a kereszténységet? Most is zavaros, kibírhatatlan a világ, és sorra alakulnak a szekták. Ugyanarról van szó? [makkmarczi75]
- Úgy látom, hogy az a világ, amelyik 2000 évvel ezelőtt kialakult a Földközi-tenger medencéjében, szerkezetében és gondolkodásmódjában ma is meghatározza az úgynevezett nyugati világot - ugyanabban a paradigmában élünk. Ebbe szépen beleillik, hogy a XIX. század közepe óta Európában és Amerikában számtalan szekta alakult, és ma is alakul.

Létezik, hogy egy világvallást csupa "tébolyult" alapított volna? A Pilátus-esszére utalok... Leegyszerűsítésnek tűnik. [GáboOoOoR]
- Az ember nézetem és tapasztalataim szerint nem racionális lény. A legateistább emberek döntései is indulatosak, érzelemtől átfűtöttek. Valószínűnek tartom, hogy ez a túlélést teszi lehetővé olyan körülmények között, amikor a racionális reakció az öngyilkosság lenne, ezért soha nem tagadtam, hogy a vallás életmentő lehet. Vallással bizonyos típusú elmebajokat sikeresen tudnak orvosolni. Ez persze azt sem jelenti, hogy bizonyos körülmények között a vallásos hit ne fegyverezné le az embert és ne fosztaná meg a célszerű tevékenység gyakorlásától. A vallás ugyanolyan ambivalens, mint maga az ember.

Ön hisz Istenben? Ön szerint egy vallásos ember is úgy olvassa a Fogság-ot, ahogy most mondta? [szedlaktib007]
- Nem vagyok hívő, de harcos ateista sem. Talán a fentiekből kiderült, hogy miért. Sok vallásos olvasóval találkoztam, és egyiküknek sem volt kifogása a Fogság-ban leírtakkal szemben.