Ne kíméljetek! - Vendégünk volt Mérő László

Vágólapra másolva!
Az [origo] Társalgójának vendége volt Mérő László matematikus-pszichológus, akitől megtudhattuk, hogy az embernek nem árt pallérozni az agyát, hogy a mesterséges intelligenciával valahogy mindig az a helyzet, hogy amikor működik, úgy érezzük, hogy nem is intelligens valójában, továbbá, hogy a "lövöldözős" játékok inkább csökkentik, mint növelik az agressziót.
Vágólapra másolva!

- Üdv mindenkinek, várom a kérdéseket - ne kíméljetek!

- Memetika: Blöff vagy új tudomány? (KidTwistMike)

- Tudja a fene, én hiszek benne, hogy talán idővel egy új tudomány lesz, de ez még nem lefutott meccs.

- Egy ismerősöm már nyolcszor próbált meg öngyilkos lenni. 15 éves. Van valamiféle lelkisegély-telefon, amit fölhívhat, ha megint rátör a 'roham'? (_delta)

- Egy csomó lelki elsősegély vonal van, de egyet sem tudok fejből... a neten könnyen megtalálja a megfelelő telefonszámot.

- Nem vesztett matematikatudásából, mióta pszichológiával foglalkozik, pszichológusokat tanít? (Joey81)

- Dehogynem, persze! Az az érdekes egyébként, hogy időnként megpróbálok pl. középiskolás versenyfeladatokat megoldani, azok még mennek elég jól. De abban a pillanatban, hogy valami olyan matek kerül elő, ami mondjuk pl. egyetemi "magasabb" matek, ott szinte teljesen újra kell tanulnom.

- A matematika és pszichológia hogyan viszonyul egymáshoz? (Biorobot)

- Számomra igazából sehogy, amikor idejöttem, akkor még hittem abban, hogy talán a pszichológiában is lesz helye valamennyire a mateknak, de ma már ebben nem hiszek, pontosabban statisztika persze kell, szakszerűen ha lehet, de ezen kívül nem hiszem, hogy a pszichológia matematizálható lenne.

- Ön szerint a játék milyen szerepet tölt be egy egészséges ember életében? (neurotoxin)

- Az a helyzet, hogy pl. kollégáimat, pszichológusokat is nagyon nem bírom, amikor ilyen kérdésekre válaszolnak, ugyanis maximum annyit mondhatok, hogy ki az az egészséges ember? Az egyiknek az életében ilyen szerepet tölt be, a másikéban olyat. Általában persze van szerepe, tehát azt kimutatták kutatások, hogy még élettanilag is fontos, kiderült, hogy létfontosságú, hogy időnként olyan dolgokat csináljunk, amelyek nem létfontosságúak. De hogy kinek mennyi kell ebből, az nagyon egyéni.

- Ön szerint a matematika egyfajta zene, mit ért ezen? Például Kepler bolygómozgásainak harmóniáját? (cool)

- Nem, nem ezt értem. Érthetném ezt is, Pithagorasz is ezt értette, de én azt értem rajta, hogy az ember akkor is érzi, hogy rendben van-e, értelmes-e, ha teljesen nem érti.

- Mindig jól produkált matekból? (tuli91)

- Általános iskolában nem, mert utáltam. Mármint a tanárt. Aztán valahogy észrevettem, hogy magától megy, és ami az embernek magától megy, azt elkezdi élvezni.

- Volt már rá példa, hogy egyesítette a két területet? (getdasound)

- Most már nem hiszek benne, hogy lehet.

- Problémáim vannak az olyan vizsgákkal, amikor húzni kell lapok közül, általában olyat húzok, amit kevésbé tudok, mint egyebeket. Ez valamiféle pszichés dolog, vagy csak 'Murphy-törvény'? (LondStar)

- Itt két dolog keveredik, egyrészt amikor az ember felkészült egy vizsgára, akkor valamennyire érzi vagy tudja, hogy nagyjából mennyire tudja. Amikor megkapja a konkrét kérdést, akkor hirtelen nem minden jut eszébe, tehát úgy érzi, kevesebbet tud ebből a konkrét tételből, mint általában a többiből. De megvan ennek a másik oldala is: vizsga után például gyakran érzi úgy az ember, hogy más kérdésre talán nem is tudott volna válaszolni, mint arra, amit kapott, mert addigra már eszébe jutott arról minden, amit tud, a többi viszont elhomályosodott.