Kovács Ilona: Bizonyos értelemben a szem a lélek tükre

Vágólapra másolva!
Kovács Ilona pszichológus, látáskutató. Sportolóként mottója volt, hogy egy percre sem szabad lazítani, mert azonnal megelőznek, amint a legjobbnak hiszed magad. Vallja, hogy a támogató környezetnek, mely fiatal korában a családban és az iskolában körülvette, nagy szerepe van tudományos karrierjében. Tanítványainak egy tanácsot szokott adni: döntési helyzetben a kíváncsiságuk és a szívük vezérelje őket, akkor nem hibázhatnak.
Vágólapra másolva!

Mindenkit üdvözlök! Kovács Ilona pszichológus vagyok, azzal foglalkozom, hogy az agyunk hogyan segít a látásban, hogyan tanulunk meg látni, és hogy mi történik mindazzal, ami szemünkön keresztül bejut agyunkba. Ezzel kapcsolatban várom kérdéseiket!

Igaz, hogy az a testrész, ami nem nő csecsemőkorunk óta, az a szem? [hayabusa.gsx-r]
- A szem 18 éves korig nő.

Miért van egyáltalán szükség ezen a területen pszichológusra? Mivel foglalkozik pontosan? [Kathleen...]
- Azzal, hogy az agy hogyan dolgozza fel a vizuális információt. Ezen a területen a pszichológus inkább mint neurobiológus, kicsit mint informatikus, de mindenképpen mint kísérleti ember dolgozik. Tehát nem klinikai vagy iskolapszichológusi munkáról van szó.

Külön tudorai vannak a hang-, szag- és ízfeldolgozásnak is? [rabszolgapasi]
- Bizony ám! Nagyon feljövőben lévő terület a szagingerek agyi feldolgozása. Tavaly az orvosi Nobelt a szagreceptorok genetikus módszerekkel való feltárásáért adták.

Igaz, hogy a szem a lélek tükre? [davidka17]
- Bizonyos értelemben igen. De ez elvezet a témától. A szemünk az arc egyik leginkább mozgatható része, és csakúgy, mint a száj, e mozgások révén nagyon sok mindennek, például az érzelmeknek a kifejezésére is szolgál. Ezen kívül a szem környéki struktúrák a hormonok és az életkor függvényében nagyon szembetűnő változáson mennek át, amiből sok minden leolvasható, a test és a lélek állapotáról, de ez nem kifejezetten az én területem.

És hogy is van ez az újszülöttel: mikor hogyan lát? Hogy alakul ez? [rabszolgapasi]
- Az újszülött eleinte nagyon alacsony kontrasztú, rossz téri felbontású képet lát, mely az első 6 hónap során a szem és a szemidegek gyors fejlődése következtében elég gyorsan javul. Ezután következik egy hosszú, több mint egy évtizedet igénybe vevő agykérgi érési és tanulási folyamat.

Minek/kinek a buzdítására kezdett el foglalkozni e "témakörrel"? [HUMORman]
- 1989-ben elkezdett érdekelni a látás, az, hogy a szemen túl mi van. Elmentem az Akadémiai Könyvtárba, és megtaláltam a magyar származású Bela Julesz Cyclopean Vision című könyvét, ami nem csak nagyon érdekes volt, de számos izgalmas demonstrációt, random stereogramot tartalmazott. Kapcsolatba léptem a szerzővel, aki hajlandó volt New Jersey-beli laboratóriumában fogadni és több mint egy évtizedig ott is maradtam és kitanultam a szakma csínját-bínját.

Hogy lehetséges az, hogy némely ember ki tudja olvasni a szemből a betegségeket? [good by]
- Fogalmam sincs :)

Mi az oka annak, ha valaki színtévesztő? []
- Az emberi szemben 3 féle színérzékelő receptor van, mindháromnak jellegzetes fényelnyelési görbéje van. Ezek közül kettő: a piros és a zöld receptorok érzékenységi görbéje néha "egymásra csúszik". Ilyenkor igazából csak két receptorfajta működik, ami korlátozza a diszkriminálható színek körét. Az ilyen színtévesztő egy olyan színvilágban él, mint amilyen az őszi erdő, barnás, narancs színeket lát főleg.

Az agy egésze vagy csak bizonyos részei vesznek részt a látás képfeldolgozásában? [!pasi30]
- Az agy kb. 30%-a kifejezetten a látással foglalkozik. Ezen belül nagyjából 70 különböző agyterületet különítünk el, melyek mind-mind más, látással kapcsolatos funkcióval foglalkoznak.

Hogyan vizsgálják a látás és az agy kapcsolatát? [Marozsennoje]
- Kísérleti pszichológiai, elektrofiziológiai és modern képalkotó módszerekkel.

Szemünk mennyi színt képes felismerni? [davidka17]
- Szemünk csak hármat a piros, zöld és kék receptorok révén, viszont agyunk e receptorok aktivitásából egy olyan kombinált jelet kap, ami alapján akár egymillió különböző árnyalatot is képesek lehetünk megkülönböztetni.

Az érdekelne, hogy a 3D-s "jelfeldolgozást" az agyunk milyen mértékben tanulja és milyen mértékben velünk született képesség ez? [rcws]
- A 3D-s látás, vagyis a binokuláris, megint más néven sztereolátás képessége úgy van előre programozva agyunkban, hogy a születés utáni második-harmadik hónap végére kialakulnak azok a neurális kapcsolatok az elsődleges látókéregben, melyek lehetővé teszik a két szem képe közötti korreláció detektálását. Ez azonban csak akkor következik be, ha a két szem képe eléggé hasonló. Ha a baba kancsal, vagy az egyik szeme sokkal gyengébb, akkor a korreláció hiányában nem alakul ki sztereolátás. Tehát a sztereolátást egyrészt a genetikai program, másrészt maguk a vizuális ingerek vezérlik.