Vállalati James Bond a korrupció ellen

Vágólapra másolva!
"Hálapénzt adtam már" - ismerte el Kühn János, az Ernst &Young könyvvizsgáló és tanácsadó cég korrupciószakértője a Vendégszobában. Olvasóink arról is kérdezték, vajon a férfiak vagy a nők korruptabbak-e, és a válaszból azt is megtudhatták, hogyan fest a tipikus elkövető.
Vágólapra másolva!

Hogyan lesz valakiből korrupciószakértő? [paja24]
- Ez olyan pénzügyi szakértelmet kíván, ami magába foglalja a logikát, a rendszerértést és talán egy picit az emberismeretet is. Megtanulható. Nemzetközi képzőszervek és képesítések is segítik a tanulási folyamatot. A hangsúlyt egyébként az évtized elején elhíresült amerikai vállalati botrányok (Enron, Worldcom...) teremtették meg.

Mit takar pontosan a munkája? [málna izü maci]
- Alapvetően az üzleti etikának a semmibevétele a témája, az ezzel kapcsolatos prevenció, valamint esetek feltárása. Visszaélési kockázat: vállalati lopás-csalás, fehérgalléros bűnözés, korrupció, pénzmosás... Legtöbbször vállalati felsővezetőségeknek dolgozunk. Romantikusabban: mintha egy vállalati James Bondot képzelnének el.

Hogyan tudják elválasztani a korrupciót a politikától? Egyik a másik nélkül nem létezik... [levagánykodlak]
- Nem is választjuk el, de ami politika, az nincs benne a szolgáltatási körünkben az Ernst & Youngnál.

Nem érzi szélmalomharcnak a munkáját? Korrupció volt, van, és lesz... [levagánykodlak]
- Teljesen egyetértek ezzel a megjegyzéssel, de nem érzem szélmalomharcnak. A korrupció minden fejlett demokráciának a részét képezi, a mérték a lényeg, a harc pedig örök!

Hányan foglalkoznak korrupcióval a cégüknél, és mennyire kifizetődő ez a társaságoknak? [pokerarc895]
- Hatan vagyunk jelenleg, és egy globális szinten ezerfős Ernst & Young-szakértőgárdának képezzük a részét. Ha azt tekintjük, hogy a vállalati bevételeknek a legfrissebb kimutatások szerint közel 5 százaléka vész el különféle visszaéléseknek köszönhetően, akkor könnyű utánaszámolni, hogy bármiféle, a megelőzésbe vagy akár a feltárásba fektetett pénz megtérül. Nem is beszélve arról, hogy egy-egy visszaélés kapcsán mekkora bizalmi tőke vész el, ami pótolhatatlan veszteség lehet egy-egy vállalat számára. A magyar felsővezetők ennek egyre inkább tudatában vannak, így jelentem: bővülünk.

Fotó: Vanik Zoltán

Nem gondolja, hogy végrehajtható szabályok kellenének korrupciószakértők helyett? [háborús bűnös]
- Azzal egyetértek, hogy sokat töprengünk, és keveset cselekszünk, ez majd fog változni. A szakértő alkalmazása egy ilyen cselekedet lehet. A változás elkerülhetetlen, de meg kell tanulnunk csapatban játszani és pozitívan használni mások tudását, különben lassabb lesz.

Ön követett már el életében korrupciót? Akár nagyon csekélyet is? [szalex83]
- Hálapénzt én is adtam már.

Állami, önkormányzati szervek fordulnak-e onökhöz tanácsért, szolgáltatásért, vagy csak cégek? [nagypapa]
- Amennyiben vállalatszerű a működésük, tudunk nekik is segíteni, de távol tartjuk magunkat a politikai megbízásoktól.

Milyen korrupciótól védő mechanizmusokat képes egy vállalat önerőből kialakítani, és mihez szükséges külső szakértőt bevonnia? [kalaposlány]
- A cégek az elmúlt időszakban többnyire látványosan növekedtek, a közelmúlt vállalati botrányainak köszönhetően hangsúlyosabb szerep jut a vállalati működés kontrolláltsága növelésének. A külső szakértő elsősorban a bizalmi, illetve a szervezettől való függetlenséget kívánó megbízásokban hatékonyabb.

Mennyibe kerül egy korrupciószakértőt alkalmazni? [megfizetlek]
- Esetfüggő, és persze a megbízás természete is meghatározza, hogy elvállaljuk-e. Kényszer nincs, munka van bőven.

Mit tehetnek a korrupció ellen azok a cégek, amelyeknek nincs pénzük szakértőre, tanácsadóra? [gyufagyár]
- Tájékozódni, tájékozódni, tájékozódni! Lehetőség szerint minél több forrásból. A magyarok egyik legnagyobb problémája, hogy a felnőttek kevesebb mint 10 százaléka rendelkezik aktív nyelvtudással, ezért hatalmas információtömeg marad elzárva előlünk.