World Press Photo - magyar díjazott

Vágólapra másolva!
Magyar díjazott kapta a World Press Photo 2002. évi sportriport kategóriában kiosztott díját. Gárdi Balázst, a Népszabadság fotósát, aki különféle kiállításokon évek óta megbízhatóan elnyeri a legjobb magyar fotósnak járó elismeréseket, a debreceni tornász-világbajnokságon készített sorozatáért jutalmazták a legjobbnak járó díjjal. Az év fotója tavaly júniusban készült az iráni Kazvin tartományban egy földrengés áldozatairól.
Vágólapra másolva!
Forrás: EPA
Egy a győztes sorozat darabjaiból

Gárdi Balázs, aki idén az afganisztáni Kunduz ostromáról készített sorozatával érdemelte ki a MUOSZ fotópályázatának nagydíját, elnyerte a sajtófotózásban legrangosabbnak számító World Press Photo sportriport kategóriájának első díját. A 27 éves fotóriportert, a Népszabadság munkatársát, akit három éve folyamatosan Magyarország legjobbjának ítél a MUOSZ, a debreceni tornász-világbajnokságon készült sorozatáért jutalmazták.

Gárdi Balázs 1975-ben született Budapesten. Fényképészetet és sajtófotózást tanult a Magyar Fényképészek Iskolájában és a Magyar Újságírók Szövetségének sajtófotós iskolájában. Az iskola elvégzése után 1996-tól a Népszabadságnak dolgozik. Tagja a Magyar Fotóriporterek Társaságának és a Magyar Fotóművészek Szövetségének. 1998-ban részt vett a Reuters Alapítvány és Project Szindikátus által szervezett táborban, Prágában. 2000-ben beválasztották a World Press Photo "Joop Stewart Mesterkurzus"-ába. 2002-ben egy szemesztert töltött el a Cardiffi Egyetem Újságírói Iskolájában, Média és Kulturális szakon, a Reuters Alapítvány ösztöndíjával. 1998 óta három alkalommal nyerte el az "Év fotósa" címet Magyarországon, és számtalan díjat nyert a Magyar Sajtófotó versenyek alkalmával, többek között a Munkácsi Márton-díjat a legjobb kollekcióért.

A World Press Photo év fotója tavaly júniusban készült az iráni Kazvin tartományban, ahol ötszáz ember lelte halálát egy, a Richter-skála szerinti 6-os erősségű földrengésben. A 33 éves Grigorjan a New York-i Polaris fotóügynökség megbízásából készítette a képet. A díjat és a vele járó 10 ezer eurót április 27-én veheti át Amsterdamban a World Press Photo díjkiosztóján.

Gárdi Balázs galériája az [origo]-n

Válogatás a World Press Photo sportriport kategóriája és számos kiállítás nyertesének képeiből.

Az idei versenyre rekord mennyiségű, 53 597 tavaly készült fotó érkezett, 118 ország 3913 fotósától. A zsűri 55 munkát díjazott. A napihír kategóriában a japán Kyodo hírügynökség munkatársa, Kato Tomohisza nyert egy, a pekingi japán konzulátus kapujában menedékjogot követelő észak-koreai képével. Az általános hírkategóriában a cseh Antonin Kratochvil lett az első egy mianmari börtönfelvétellel, ami a The New York Times Magazine-ban jelent meg.
Kratochvil a "természet és környezet" kategóriában is a legjobbnak bizonyult egy kongói húsárus nő képével.

A napi képriportok között Georges Gobet-t, az AFP munkatársát díjazták elefántcsontparti sorozatával, míg az általános képriportok díját a dán Jan Dagoe, a Magnum Photos/Alexia Foundationtől viheti haza Sierra Leonei felvételeiért. Az aktuális hírportrék versenyében az amerikai Scott Lewis nyert a The News And Observerben megjelent Jasszer Arafat-képével, míg a művészportrék között a szintén amerikai Dan Winters (The New York Times Magazine) győzött Leonardo DiCaprio megörökítésével. A tudomány és technológia kategóriában Peter Essické (National Geographic) lett az elsőség Nukleáris hulladék című képével.