Az ezüst oroszlánnak is nevezett puma (Puma concolor) rendkívül jól ugró, kitűnő rövidtávfutó. Egykor az egész amerikai földrészen elterjedt volt, jó alkalmazkodóképessége révén hegyvidéki területeken, tűlevelű erdőkben, mocsarakban, sík területeken és trópusi erdőkben egyaránt előfordult.
Egyedszáma azonban manapság csökken, a legnagyobb veszélyt az élőhelyeinek elvesztése, valamint a vadászat jelenti.
Táplálék tekintetében nem válogatós: tulajdonképpen az egértől a jávorszarvasig mindenre vadászik, de fő táplálékát nagyobbrészt szarvasok és őzek képezik. Testsúlyánál hétszer nehezebb zsákmányt is képes elejteni és elhurcolni.
Érdekesség, hogy tekintélyes testmérete és akár 120 kilogrammos súlya ellenére a puma rendszertanilag nem a nagymacskákhoz, hanem a kismacskákhoz tartozik. A pumát a tudósok a kismacskák közé sorolják, mivel nem ordít és dorombol, mint a kisebb macskák.
Az ember kivételével, az szárazföldi emlősök között a pumának van a legnagyobb territóriuma a nyugati félteken Brit Kolumbia északi részétől Argentínáig. Különböző élőhelyeken élnek, erdőben, prérin, sivatagban, mocsárban. Nagyon alkalmazkodóak. Magányos állatok, kivéve szaporodási időszakban és amikor az anya a kölykeit neveli. De ez nem jelenti, hogy nincs közöttük kontaktus. Territóriumuk is átfedi egymást. Időnként látják egymást, de általában üzeneteket hagynak: széklet, vizelet, kaparást a fán, jeleket a porban, vagy a hóban.
Lehet, hogy portyáznak nappal és éjszaka, de leginkább alkonyatkor és hajnalban aktívak.
Valamikor a faj Észak-Amerikában tengerparttól tengerpartig élt. De onnan kezdve, hogy megjelentek a telepesek, számuk csökken. Az emberek, a vadászat miatt ma Észak-Amerika nyugati érére korlátozódnak, de van egy kis populáció Floridában is. Sajnos még ma is vadásszák, mérgezik őket. Bár globálisan számuk stabilnak mondható, Kaliforniában kritikusan veszélyeztetett a faj.
(Forrás: Sóstó ZOO - Nyíregyházi Állatpark: https://www.sostozoo.hu/)