A kutatók szerint az ókori emberek képesek voltak szoláris naptárban feljegyezni a Nappal, Holddal és a konstellációkkal kapcsolatos megfigyeléseiket, hogy nyomon kövessék az időt és jegyezzék az évszakok változását.
A szimbólumok megfejtése
A helyszínen lévő oszlopokra vésett V alakú szimbólumok friss elemzése azt találta, hogy minden V egy napot jelent. Ez az interpretáció lehetővé tette a kutatóknak, hogy az egyik oszlopon megszámolják egy szoláris naptár 365 napját, ami 12 holdhónapból, plusz 11 extra napból áll.
Úgy tűnik, hogy nyári napforduló különálló, speciális nap, amit az mutat, hogy a V egy madárszerű állat nyaka körül van, amiről úgy vélik, hogy az akkori nyári napforduló konstellációt mutatja. Lehetséges, hogy a közelben lévő szobrok, amelyek lehet, hogy istenségek, nyaka körül hasonló V-jelöléseket találtak.
Mivel a Hold és a Nap ciklusait is ábrázolják, a vésések reprezentálhatják a világ legkorábbi úgynevezett luniszoláris kalendáriumát, mely a Hold fázisain és a Nap pozícióján alapszik – sok ezer évvel megelőzi a más, ismert ilyen típusú naptárakat.
Üstökös becsapódás
Az ókori emberek azért hozhatták létre ezeket a véséseket, hogy dokumentálják egy üstökös töredékeinek rajzásának dátumát, ami a Kr.e. 10.850-ben a Földbe csapódott.
Az üstökös becsapódása egy több, mint 12.000 évig tartó mini jégkorszakot nyitott meg és eltörölt sok nagy állatfajt. Hamarosan ezután ez indíthatta el Nyugat-Ázsiában a termékeny félholdban az életmódban és mezőgazdaságban bekövetkező olyan változásokat is, melyekről úgy vélik, hogy a civilizáció születésével állnak összefüggésben.
A helyszínen lévő egy másik oszlop a Vízöntő és a Halak irányából áradó 27 napig tartó Taurid meteorzáport ábrázolja. Úgy vélik, hogy ez volt az üstökös töredékek forrása.
A felfedezés megerősíti, hogy az ókori emberek képesek voltak a precesszióval dokumentálni a dátumokat, legalább 10.000 évvel azelőtt, hogy a jelenséget az ókori görög Hipparchus dokumentálta Kr.e. 150 körül. A precesszió a Föld tengelyének imbolygása, ami hatással van a konstellációk mozgására az égen.
Korai civilizáció
.Úgy tűnik, hogy a faragványok a göbekli tepei emberek számára évezredeken át fontosak voltak, ami azt mutatja, hogy a becsapódás egy új kultuszt, vagy vallást indíthatott el, ami hatással volt a civilizáció fejlődésére.
A felfedezés alátámasztja azt az elméletet is, hogy amikor a Föld keresztezi a keringő üstökösök pályáját, fokozottan ki van téve az üstökös becsapódás veszélyének, amit mi általában meteorzáporként élünk meg.
(Forrás: Edinburghi Egyetem: https://www.ed.ac.uk/)